Vitiligo Nedir?

Vitiligo dış derinin renk kaybına uğramasıyla oluşan beyaz plaklarla seyreden bir deri hastalığıdır. Günümüzde bu hastalıkla savaşanların sayı giderek artmaktadır.

Vitiligo hastalığı kazanılmış kronik hastalıktır. Bu hastalığın asıl semptomu hastanın derisinde oluşan beyaz renkte izlerdir. Deride olan melanin adlı özel  pigmentin azalmasına veya yok olmasına göre bu izler genelde büyümeye , bir biri ile birleşmeye, yeni yerlerde oluşmaya eğilimlidir. İzlerin ölçüsü, şekilleri ve yerleştiği yer her bir hastada farklıdır. Uluslararası Sağlık Teşkilatının söylemlerine göre günümüzde dünyada orta hesapla 30 milyondan çok insan bu hastalıkla karşı karşıyadır. Doktorların gözlemlerine göre hastaların sayısı giderek artmaktadır. Hastalık genelde genç yaşlarda başlar. Hastalık genelde haberimiz olmadan başlar. 

Bazen izler oluşmadan önce deride kaşınma, karıncalanma olur. Genellikle hastalık uzun süre, hatta ömrümüzün sonuna kadar devam eder. Çok nadiren hastalık kendi kendisine geçebilir. Vitiligo probleminin önemli yanı hastanın psiko-sosyal hayatına etki etmesidir. Bu hastalığı olan kişilerin çoğu büyük psikolojik sıkıntılarla karşı karşıyadır. İçine kapanır, insanlarla ilişkiden korkarlar. Şuana kadar bu hastalığın nedeni belirlenememiştir. Sırf bu yüzden bu hastalığın etkili ve tam tedavi yöntemleri de modern tıpta pronlem olarak hala yerini almaktadır. 

Modern tıp vitiligo hastalığını otoimmün hastalığına ait eder. Vitiligo hastalığının tedavisinin asıl amacı kozmetik kusurların  ve derinin pigmentasyonunun giderilmesidir.Tedavi yöntemlerinin seçimi bireysel olarak hastanın yaşından, hastada diğer hastalıkların olup olmamasından, hastalığın aşamasından, lekelerin yerleşmesinden vs. sebeplerden ibarettir. tedavi karmaşık şekilde uygulanır. Farklı ilaçlar kullanılır: kortikosteroidler, bağışıklık sistemi ilaçları, enzimatik ilaçlar, mübadele aşamalarını teşvik edici ilaçlar, vitaminler,özel kremler vs. lazımdır. Bunlarla birlikte antidepresan ilaçlar da kullanabilirler. 

Vitiligo hastası kişilerin diyetinde C ve B vitaminleri içeren ( biber, domates, patates, lahana, kuşburnu, ciğer, karabuğday, yulaf ezmesi, yer fıstığı, süt ve süt ürünleri, yumurta, balık vs. ) besinler tüketmeliler. 

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.