Tansiyonun Düşme Sebebi ve Nasıl Müdahale Edilir?

Düşük tansiyon veya hipotansiyon, genellikle herkeste görülen bir problemdir. Ancak şiddetli düşük tansiyon ciddi kalp rahatsızlıklarına ve organ yetmezliğine neden olabilir. Peki düşük tansiyon nasıl yükseltilir? Düşük tansiyon belirtileri nelerdir?

Düşük Tansiyon Nedir?

Düşük tansiyon, vücuttaki kan basıncının düşük olması durumudur. Herhangi bir semptom yaratmayan düşük tansiyon normal kabul edilir ve herhangi bir tedavi gerektirmez.

Yaşlılarda kalbe, beyne ve diğer hayati organlara kan akışının yeterli olmadığını gösteren ciddi bir belirtidir. Kronik düşük tansiyon herhangi bir müdahale gerektirmemesine rağmen, kan basıncındaki ani düşüşler baş dönmesine, halsizliğe ve bayılmalara yol açabilir. Bu, hayati organlara o anda yeterli kan akışının olmadığı anlamına gelir. 

Düşük Tansiyon Belirtileri Nelerdir?

Aniden tansiyon düştüğünde aşağıdaki sorunlarla karşılaşabilirsiniz: 

-Bulanık görme

-Yorgunluk

-Şok

-Mide bulantısı

-Bayılma

-Baş dönmesi

Aşırı hipotansiyon durumunda ise, kalbiniz hızla atar ve nefes alıp vermeniz zorlaşabilir.

Düşük Tansiyon Durumunda Nasıl Müdahale Edilir?

Öncelikle uzman görüşü almanızı öneririz. Eğer bir ilaca bağlı olarak düşük tansiyonla karşılaştıysanız ilacınızın dozunu değiştirmeniz gerekecek. Tuz tabletleri içebilir veya yemeklerinize fazla tuz ekleyebilirsiniz. Sık aralıklarla hafif öğünler üretin. Susuz kalmamaya özen gösterin. Açık havada yürüyüş yapmanız ve günlük egzersizler yapmanız tansiyonunuzu dengede tutar.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
tansiyon düşük tansiyon yüksek tansiyon