Şeker Hastalığı Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

Şeker hastalığının çeşitleri nelerdir?Şeker hastalığının belirtileri nelerdir?Şeker hastalığının tedavisi var mıdır? Diyabete ilaçsız çözüm.

Şeker Hastalığı Nedir?

Vücudumuzun enerji ihtiyacı  karbonhidrat, protein ve yağlardan sağlanır. Besin öğelerinin en önemlisi “glikoz” adı verilen basit şekerlerdir. Glikoz başta beyin olmak üzere vücudun tüm organlarının önemli bir besin kaynağıdır. Hücreler ihtiyacı olan glikozu, midenin arkasında bulunan pankreas bezinin salgıladığı insülin hormonu yardımıyla kullanır.

Şeker hastalığı (diyabet), pankreasın yeterli miktarda insülin üretememesi ya da ürettiği insülinin etkili bir şekilde kullanılamaması durumunda gelişen bir hastalıktır.  Şeker hastası, yediği besinden kana geçen şekeri yani glikozu kullanamaz ve bu durumda kan şekeri düzeyi yükselir . Bu durum uzun dönemde birçok doku ve organda hasara yol açar. 

Günümüzde dünyada her 12 kişiden 1’i şeker hastalığından etkilenmektedir. Öte yandan şeker hastalığı olan kişilerin neredeyse yarısı henüz tanı almamıştır. Türkiye’de  2014 verilerine göre 7.2 milyonun üzerinde şeker hastası bulunmaktadır. Bu hastaların 2 milyondan fazlasına henüz tanı konmamıştır.

Şeker Hastalığının Çeşitleri Nelerdir?

Hem çevresel hem de genetik olarak ortaya çıkan şeker hastalığı Tip 1 ve Tip 2 olarak iki çeşidi vardır.  Tip 1'e genetik faktörlerin yanı sıra  kan şekerinin düzenlenmesinde görev alan insülin hormonunu üretimi yapan pankreas organına zarar veren virüsler ve vücut savunma sisteminin güçsüzleşmesi de hastalığa sebep olan faktörlerdir.Tip 2'ye ise aşırı kilo, ilerleyen yaş, stres, hareketsizlik ev gebelik sırasında aniden değişen hormonsal faktörler neden olur. Kandaki insülin yükseldikçe bazı komplikasyonlara da neden olur. Böbrek yetmezliği, görme kaybı, kalp krizi, felç ve bacak ampütasyonu gibi durumlar bu komplikasyonlar arasında yer alır.

Şeker Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

- Kilo kaybı

- Sık sık idrara çıkmaya bağlı ortaya çıkan uyku bozukluğu

- Sürekli yemek yeme isteği olmasına rağmen yorgun hissetmek

- Ağız kuruluğu

- Aniden gelişen görme kayıpları

- El ve ayak parmak uçlarında karıncalanma

- Vücut hareketleri sırasında ağrı hissetme

- Ağızda uyuşma motor hareketlerinde kısıtlanma

- Kalp ritm bozukluğu, panik atak ve kalp çarpıntısı olmamasına rağmen kalbin hızlı atması gibi belirtiler diyabet hastalığının habercisi olabilir.

Diyabete İlaçsız Çözüm

1.Şekerden uzak dur.

2.Ekmek ve tüm buğday ürünleri yasak.

3.Sebzeleri mevsiminde ye.

4. Probiyotik zengini beslen.

5. Omega-3 yağ asitlerinden faydalan.

6.Bitkisel takviyelerden destek al.

7.D Vitamini rezervini dolu tut.


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.