Saç Dökülmesi Nedir? Saç Dökülmesini Önlemenin Yolları Nelerdir?

Saç dökülmesi bir hastalıktır. Günümüzde erkek ve kadınların en çok karşılaştığı sorunlardan biri “saç dökülmesi”dir.

Saç Dökülmesi Nedir?

Saç dökülmesi, saçların zayıflaması ve incelmesi gibi farklı sebeplerden oluşan bir çeşit hastalıktır. Her yetişkinin, gün içerisinde 50 ile 100 tel arasında saçı dökülür. Herhangi bir nedenle bu sayının üstünde bir dökülme söz konusu olduğunda mutlaka bir uzmana başvurulmalıdır. Hem erkeklerde hem de kadınlarda görülen saç dökülmesinin tıbbi adı “Androgenetik Alopesi”dir. 

Saç Dökülmesini Önlemenin Yolları Nelerdir?

1. Kan dolaşımını hızlandırmak ve saç diplerini canlandırmak için zeytin yağı veya hindistan cevizi yağı ile saç derinize masaj yapın. Saçlarınızı duruladıktan sonra ılık su ile masaj yapmak saç dökülmesini engelleyecek ve saçlarınızın uzamasını hızlandıracak.

2. Saç dökülmesinin tedavisinde kullanılan önemli hususlardan biri de elma püresi ile hindistan cevizi yağından hazırlanmış karışımdır. Bu karışım saçların uzaması, kuru ve kaşınan saç derisinin tedavisi için kullanılır. Karışımı saçınıza sürdükten sonra başınızı kapatınız ve sabaha kadar bekletiniz. sabah hafif bir şampuan ile saçlarınızı yıkayın ve soğuk su ile durulayın. Bunu her hafta tekrarlayın ve sonucunu kendi gözlerinizle göreceksiniz.

3. Güçsüz ve çabuk kırılan saçların tedavisinde en çok sardunya bitkisinin yaprakları kullanılır. Sardunya bitkisinin yapraklarını 15-30 dakika kaynar suyun altında beyaz olana kadar tutun. Sardunya yaprağının suyunu süzgeçten geçirin ve bu su ile haftada en az iki kez saçlarınızı şampuan ile yıkadıktan sonra durulayın.

4. İnanılmaz saç güçlendirici etkisi olan kına Hindistan'da yetişen bir bitkidir. Hindistan'da güzel, güçlü, daha havalı saçlara sahip olan kadınların çoğunluğu bu bitkiden hazırlanan saç şampuanı ve ilaçlardan kullanıyorlar.

5. Yonca suyu uzun zamandan beri kullanılan saç bakımı ilacıdır. Saç diplerinin beslenmesinde ve saçların incelmesinin ve seyrelmesinin karşının alınmasında kullanılır.

6. Terkibinde kükürtle zengin olan soğan bitkisinin saçların çoğalmasında çok etkisi olduğunu hepimiz biliyoruz. Soğanın suyunu çıkararak bir kaç yemek kaşığı soğan suyu elde ediniz ve saçlarınızı yıkamadan önce 1 saat soğan suyu ile masaj yapınız. Bu prosedürü devamlı olarak tekrarladıkça güçlü, sağlıklı ve yeni saçlara sahip olabilirsiniz. 

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.