Parkinson Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

11 Nisan Dünya Parkinson Günüdür. Dünyada 10 milyon, ülkemizde 150 bin civarında Parkinson hastası var. Parkinson hastalığı sıklığı yaş ile birlikte arttığından yaşlı nüfusun fazla olduğu ülkelerde hastalığın görülme oranı da artıyor.

Parkinson hastalığı Alzheimer hastalığından sonra en fazla rastlanan dejeneratif hastalıktır. Parkinson hastalığı teşhisi koyulduktan sonra 20 yıl ve daha fazla kişi yaşayabilir. Bu hastalığın nitelikleri nöronların kaybı ve hücre sitoplazmasında Lewy'lerin bulunmasıdır. Genetik durum gibi %5'i oluşturur. 

Genellikle bu hastalığa yatkınlık 65 yaştan sonra artar, lakin 35 ile 50 arasında da rastlanır. Daha çok adamlarda bu hastalığın teşhisi koyulur. Yaklaşık her 100000 insanın 300'ünde görülür. Bu hastalıktan korunmak imkansızdır. Onu da belirtelim ki sigara, kafein kullananların %40'nın bulaşma riski azdır.

Parkinson hastalığının belirtileri:

En çok görülen belirtisi hareket bozukluğudur. Ayakta durmanın bozulması denge kaybına neden olur. Bu hastaların %85'inde titremeye rastlanır. Titreme olmadığı zaman teşhis koymak zor olur. Ayakları sürükleyerek ve kısa adımlarla yürüyüş parkinson hastalığının önemli nedenlerindendir. Başın bükülmesi, gövdenin eğilmesi da önemli nedenlerdendir.

Diğer belirtileri ise şunlardır:

- Hastanın yazdıklarının okunamaz olması,

- Harflerin küçük yazılması,

- Yavaş hareket,

- Yürürken ayakları sürüklemek,

- Depresyon,

- Konuşma bozukluğu

- Yürürken kolları sallamak,

- Terleme

- Düşük tansiyon,

- Yutkunmada zorlanma.

Bu hastalara önerimiz doğada daha fazla zaman geçirmek ve beslenme şekillerini değiştirmektir. Çünkü ilaçlar 3-5 yıl yardımcı olabilir. Bu yıllardan sonra daha çok kendisini belli edecek. Bu hastalık beyin ve ruh hali ile ilgili olduğu için doğa onu daha çabuk tedavi edebilir. 

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.