Kök Hücre Tedavisi

Kök hücreler, insanlarda bütün dokulardaki damarların çevresinde yerleşmiş ata hücrelerdir. Doku hasarı meydana geldiğinde bu hücreler aktif hale gelirler, bir taraftan dokunun tamiri için gerekli büyüme faktörlerini salgılarken, diğer taraftan iyileşme için gerek duyulan kas, kemik, eklem kıkırdağı ve yağ gibi farklı dokulara dönüşebilirler.

Kök hücreler, insanlarda tüm dokulardaki damarların çevresinde yerleşmiş ata hücrelerdir. Doku hasarı meydana geldiği zaman bu hücreler aktif hale gelirler, bir taraftan dokunun tamiri için gerekli büyüme etkenlerini salgılarken, diğer yandan iyileşme için gerek duyulan kas, kemik, eklem kıkırdağı ve yağ gibi farklı dokulara dönüşebilirler. Vücudun iyileşme ve tamir yanıtının bir parçası olarak görev yaparlar. Kök hücrelerin hastalıkların tedavisi ile ilgili konular için kullanımı üzerinde son yıllarda önemli sayıda çalışmalar yapılmıştır.

İki ana tip kök hücre vardır. Ceninlerden elde edilen kök hücreler, yüksek dönüşüm potansiyeline sahiptirler yalnız etik problemler sebebiyle günümüzde kullanımları çok kısıtlıdır. Günümüzde sıklıkla kullanılan yetişkin kök hücreler ise dönüşüm yetenekleri daha az olduğu halde basit elde edilmeleri sebebiyle sıklıkla araştırılmaktadırlar.

İki ana tip kök hücre vardır. Ceninlerden elde edilen kök hücreler, yüksek dönüşüm potansiyeline sahiptirler ancak etik sorunlar nedeniyle günümüzde kullanımları çok kısıtlıdır. Günümüzde yaygın olarak kullanılan erişkin kök hücreler ise dönüşüm yetenekleri daha az olmasına rağmen kolay elde edilmeleri nedeniyle yaygın olarak araştırılmaktadırlar.