Hemoroid (Basur) Nedir? Hemoroid Doğal Yöntemlerle Nasıl Tedavi Edilir?

Türkiye’de en sık görülen hastalıklardan biri olan hemoroid, tedavi edilmediğinde yaşam kalitesini önemli ölçüde düşürüyor. Hemoroidler, anal kanalın üst kısmında genişlemiş damar yumaklarıdır. Halk arasında basur ya da mayasıl olarak bilinir.

Hemoroid insanlar arasında en fazla karşılaşılan hastalıklardan biridir. Hemoroid bağırsağın en aşağı kısmında genişlemiş damar yumaklarıdır.  İç ve dış hemoroidler olarak ikiye ayrılır. Zamanla altta yatan sebeplerle birlikte anal kanalda yerleşen genişlemiş toplar damar yumakları makatın dışına doğru çıkarlar.

Hemoroidin Risk Faktörleri:

-Hastalığın irsen geçici olması,

-Normalden fazla kilolu olmak,

-Uzun süre oturak veya ayakta iş yapmak,

-Ağır eşya kaldırmak,

-Kabızlık,

-Alkollü içeceklerin fazla tüketilmesi,

-Hamilelik.

Hemoroidin Doğal Yöntemlerle Tedavisi

Kabızlık sorunu yaşayan kişiler için en basit yöntem: 1 tatlı kaşığı buğday ezmesinin üzerine 1/4 bardak ılık su ilave edip 10-15 dakika bekledikten sonra içebilirsiniz. İlk 2-3 gün buğday ezmesinden 1-2 şeker kaşığı kullanınız. Sonuç alamadıysanız bir gün içerisinde tükettiğiniz buğday ezmesinin miktarını yaklaşık 5-6 şeker kaşığına kadar artırabilirsiniz. Kabızlık sorununu giderdikten sonra gün içerisinde tükettiğiniz buğday ezmesinin miktarını azaltarak 1-2 şeker kaşığına kadar indirebilirsiniz.

Bu şikayetlerle hekime başvuran hastanın şikayetleri dikkatlice dinlendikten sonra yapılan anal muayene genellikle genç hastalarda tanı için yeterlidir. Rektal kanama şikayeti ile gelen hastalara rektoskopi önerilir. Kırk yaş ya da üstü kabızlık şikayeti ile gelen ve yapılan anal muayenesinde hemoroid saptanan tüm hastalarda kolonoskopik tetkik önerilmektedir. 

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.