Hamilelikte Sigaranın Zararları

Hamilelikte sigaranın zararları, bebeğinize nasıl etki ettiği, anneye nasıl etki ettiği, hamilelikte sigara nasıl bırakılır? konusunda almak istediğiniz yardım. Bu konuda bilgiler yazımızda yer almaktadır.

    Hamilesiniz, aldığınız nefesle bir cana hayat veriyor, varlığını sürdürebilmesini  sağlıyorsunuz. Hamilelik döneminde, normal rutin hayatınıza göre yaşamamalı bebeğiniz için fedakarlık göstermeli, beslenmenizden yatış pozisyonlarına kadar her açıdan değişiklik yapmakta kendinizi bebeğinize göre uyarlamalısınız. Hamilelikte sağlıklı beslenme konusuna  daha önce yer verdiğimiz yazımızdan ulaşabilirsiniz. Yapmanız gereken bu değişiklerin en önemli noktası sigara ve alkol kullanımınız olmalı hamileyken kesinlikle sigara kullanımından kaçınmalısınız. Kendi sağlığınız içinde son derece zararlı etkileri olan, sigara aynı şekilde bebeğiniz içinde zararlı etkiler meydana getirmektedir. Siz değerli anne adaylarından isteğimiz  ve önerimiz nacizane, hamilelik ve emzirme döneminde sigara kullanımından kaçınmanızdır. Sizler için hamilelikte sigaranın zararları konusunda araştırmamızı yaptık ve kaleme aldık.

Hamilelikte sigara içmenin zararları;

  • Sigara kullanmanız, düşük doğum yapmanıza sebebiyet verebilir.
  • Bebeğiniz, gelmesi gereken zamandan daha önce dünyaya gelebilir, prematüre doğum yapabilirsiniz.
  • Doğduktan sonra, hastalanma riski daha fazla olur.
  • Akciğer gelişimi, gelişim aşamaları olumsuz ilerler daha zayıf ve yetersiz olur.
  • Bebek ve (plasenta) yani halk arasında bilinen ismiyle, eşi arasında erken ayrılma meydana gelebilir.
  • Aynı şekilde bebeğin eşi (plasenta), aşağı yerleşebilir.
  • Düşük yapma riskiniz daha fazla olur.
  • Rahminizde oluşan erken yırtılmalar, erken su gelmesi gibi bir risk meydana getirebilir.
  • Bebeğinizde kronik bir hastalık meydana gelme olasılığı daha fazla olur, doğumdan sonraki ilk 1 ay için ölüm riski normal oranlara göre daha fazla ve daha risklidir.

Sigarada bulunan nikotin karbon monoksit gibi zararlı bileşenler, hamilelik döneminde bebeğinizin kanına geçmektedir. Aynı şekilde emzirme döneminde içilen sigarada anne sütünden bebeğinize ekti etmektedir.  Bebeğinizin duyu organları, solunum sistemi, sinir sistemi hastalıkları daha sık ve kolay meydana gelebilir. Emzirme döneminde içilen sigara ayriyeten, süt miktarına ve kalitesine etki etmekte, almalara sebebiyet olabilmektedir.  Hamilelik döneminde, gelişim aşamasında annesi sigara kullanan bebeklerde, dikkat eksikliği, okuma bozuklukları, hiperaktivite, davranış bozuklukları, gelişim yetersizliği ve çeşitli sağlık problemleri saptanmaktadır.

                                                                                           Kaynak :    Annembilio.com

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

hamilelik sigara