Guatr Hastalığı Nedir? Nasıl Anlaşılır?

Değişik şekillerde bulunabilen guatr hastalığı basit, yaygın, zehirli, zehirli olmayan kişi gibi çeşitlere ayrılır. Peki, İşte guatr hastalığı nasıl anlaşılır?

Guatr Hastalığı Nedir?

Bildiğimiz üzere iyot insan organizması için çok önemlidir. İyot yetmezliği olan insanlarda guatr oluşur. Guatr hastalığının önemli sebebi de organizmamızda iyot yetmezliği sonucunda tiroid bezinin büyümesi veya faaliyetinin bozulmasıdır. Böylelikle tiroid bezinin fonksiyonu bozulduğunda o ya normalden çok çalışıyor ya da az. Bu ise kendisini farklı çeşitlerle belli ediyor. Genellikle iyot yetmezliğini ortadan kaldırmak için tuz kullanmak tavsiye edilir.

Guatr Hastalığı Nasıl Anlaşılır?

Tiroid bezi az çalışması zaman halsizlik, uykusuzluk, derinin koruması, saç dökülmesi, kilo alma gibi haller baş verir. Hatta kalp-damar, merkezi sinir, mide-bağırsak sisteminde bozukluklar oluyor. Tiroid bezin normalden fazla çalışması da organizma için iyi bir şey değildir. Böyle hal halk arasında zehirli guatr gibi de tanınır.

Guatr Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Doktorlar guatr hastalığı olanların dış görünüşünden hastalığı tahmin etmeyin bir kaç belirtilerini söylüyorlar: gözlerin öne doğru olması, çok zayıf olmak, sinirli olmak, kalbin hızlı atması gibi. Böyle insanlarda sabırsızlık, terleme ve el titremesi görülüyor. Bu tür halleri yaşayan birisinin doktora görünmesi lazım. Çünkü guatr tedavi edilebilecek hastalıktır. Genellikle her bir insanın iyota ihtiyacı vardır. Çocukların, hamile kadınların iyota daha çok ihtiyacı vardır. 

Guatr Hastalığının Tedavisi için Neler Yapılmalıdır?

Doktorlar öneriyor ki iyot yetmezliği olduğunda hap şeklinde olan iyot ilaçlar alınmalıdır. Organizmanın ihtiyacı olan iyotu karşılamak için iyot içeren gıdaları da tüketebilirsiniz. Deniz hayvanları ve deniz mahsulleri iyotla zengindir. Örneğin; Laminaria isimli deniz yosunu iyotla zengindir. İyotlaştırılmış tuz da kullanılabilir. Tuz ağzı kapalı bir kavanozda tutulmalıdır. Bundan başka organizmanın iyot ihtiyacını günlük yiyeceklerle de karşılayabilirsiniz. 

İyotla zengin gıdalar: 

-Süt ve deniz mahsulleri

-Balık

-Balık havyarı

-Karabuğday

-Buğday

-Lahana

-Ceviz

-Hurma

-Kaymak ağacı meyvesi

Ev usulü Guatr hastalığının Tedavisi

1. 1 bardak ılık suya 2 şeker kaşığı elma sirkesi ilave edip ve bu karışıma 3 damla iyot ilave edip 10 günde bir (ayda 3 kez) içmek yeterlidir.

2. Deniz lahanası kullanabilirsiniz.( eczanelerden alabilirsiniz. kullanış şekli prospektüsünde yazıyor)

3. Her yemekte soğan salatası yemek lazımdır. Yiyebildiğiniz kadar tüketebilirsiniz.

4. Bir küvette 40 derece suya 3 yemek kaşığı deniz veya yemek tuzu döküp 5-7 dakika suda uzanmak lazımdır. Haftada 2 kez yapmanız yeterlidir.

5. Bir küvete 3 yemek kaşığı deniz veya yemek kaşığı tuz döküp, üzerine 5-6 damla iyot ilave edip 5 dakika uzanabilirsiniz. Haftada 2 kez yatmanız yeterlidir.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.