Gripten Korunmak İçin Aşı Gerekli Midir?

Gripten Korunmak İçin Aşı Gerekli Midir? Grip Aşısı Ne Demektir? Grip Aşısı Nasıl Bir Koruma Sağlar? bilgiler yazımızın devamındadır.

Grip Aşısı Ne Demektir?

İnaktive yani ölü bir aşı olan grip aşısı nedir ve ne gibi etkileri vardır soruları son dönemlerde en çok sorulan sorulardan biridir. Her yıl tek doz bir şekilde uygulanması önerilen grip aşısı, ağır solunum yetmezliği gibi birçok kronik rahatsızlığı önlemektedir.

Gripten korunmanın en etkili yolu olan görülen grip aşısı, birçok tartışmayı da beraberinde getirmektedir. Birçok kişi gripten korunmak amacı ile grip aşısı yaptırmaktadır. Grip aşısının bileşenleri farklıdır ve bu bileşenler kişinin yaşına göre verilir.

Aşının etkisi, aşı yapıldıktan ortalama iki hafta kadar sonra görülmektedir. Bu nedenle en uygun zaman gribin en sık görülmeye başladığı dönemden önce yapılmasıdır. Buna bağlı olarak Ekim ile Kasım ayları grip aşısı için en çok başvuru yapılan zamandır. Bu tarihlerde aşı yaptıramayan kişiler, Mart dönemlerinde aşı yaptırabilmektedir. Aşının koruyucu etkisi yaklaşık olarak 6 – 8 ay sürmektedir. Grip aşısı şu kişilere yapılmalıdır:

65 yaş üstü kişiler

Astım hastaları

Şeker hastaları

Kronik olarak akciğer hastası olanlar

Kalp ve damar sistemi hastası olanlar

Bakımevi ve huzur evi ortamında yaşayanlar

  Grip Aşısı Nasıl Bir Koruma Sağlar?

 Grip aşısı uygulanan insanlarda % 70 ile % 90 arasında gribe karşı bir bağışıklık kazanılır. % 10 ile % 30 arasında da herhangi bir etki görülmeyebilir. Bu durum tamamen kişinin aşıya karşı bağışıklık oluşturabilme yeteneğine bağlıdır. Grip aşısı bağışıklık oluşturmamış olsa da genellikle yaşlı olan bireyler için gribe bağlı olarak oluşacak olan komplikasyonlar üzerinde çok etkilidir. Yaşlı kişilerde görülen kalp krizi, zatürree ve felç gibi hastalıklar üzerinde ciddi koruma sağlar.

 Grip aşısı embriyolu yumurta kesesinden oluşturulmaktadır. Bu nedenle, yumurtaya karşı alerjisi olan kişilerde kullanılmamalıdır. Aşı yapıldıktan sonra hafif bir şekilde nezle görülebilmektedir. Aşı yerinde olan kızarıklık nedeni ile ısı artışı ve hafif kas ağrıları görülmektedir. Ancak bu etkiler bir ya da iki gün içerisinde geçmektedir. Hamile bayanlarda 3. Aydan sonra aşı yapılabilir. Ayrıca yeni doğan döneminde de bebekleri gripten korumak amacı ile grip aşısı yapılabilir. Grip aşısı vücudu gripten koruma için  gereklidir.

                                                                                           Kaynak :    Annembilio.com

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

grip aşı