Gece Alt Islatma Nedenleri Nelerdir?

Gece Alt Islatma Nedenleri Nelerdir? Alt Islatma Nedir? Çocuklarda Gece Alt Islatma Nedenleri, çocuğun altını ıslatma nedenleri nelerdir? konusu hakkında ayrıntılı bilgiler yazımızın devamındadır.

Alt Islatma Nedir?

Yetişkin bireylerde gece alt ıslatma diğer bir tabir ile yatağını ıslatma durumu oldukça nadir olarak gözükmektedir ve böyle bir durum yaşayan kişiler, bir sağlık problemi olabileceği için kesinlikle doktora başvurmalıdır. Ancak çocuklarda yaygın bir şekilde gece alt ıslatma, yani uykusunda altına kaçırma durumu yetişkinlere oranla daha sık gözükmektedir. Çocuklarda da bu durum uzun süre gözlemlendiği takdir de herhangi bir sağlık probleminde erken teşhis için bir çocuk doktoruna başvurulmalıdır.

  Çocuklarda Gece Alt Islatma Nedenleri:

 -Çocuklarda gece alt ıslatmanın en büyük nedeni genellikle psikolojiktir. Yani; Çocukların yaşadığı korku problemleri, korkutularak büyütülen çocuklar (öcü geliyor, seni kaçıracaklar vb.), çok fazla stres içerisinde kalan çocuklar, kaygılı yetiştirilen çocuklar, mutsuz çocuklar psikolojik olarak gece altına kaçırmaktadır.

 -Bir diğer neden ise çocuğun idrar kesesinde bulunan, idrarın mesaneden dışarı kaçmasını engelleyen kasların gelişmemiş olmasıdır.

 -Çocuğun mesanesi (idrar torbası) olması gerekenden küçük olabilir, bu nedenden dolayı içerisinde fazla idrar barındıramaz.

 -Şeker hastalığı rahatsızlığı bulunan çocuklarda gece altına kaçırma problemi yaşanabilir.

 -Başka bir neden olarak da idrar yolu enfeksiyonu bulunan çocuklarda uykusunda altına kaçırmaktadır.

 -Yapılan bir araştırmaya göre ebeveynlerinin çocukluk dönemlerinde alt ıslatma görülen kişilerin çocuklarında da alt ıslatma problemi görülmektedir. Yani bu durum herhangi bir hastalıktan ötürü değil sadece genetik bir rahatsızlıkta olabilir.

 Gece Alt Islatma Tedavisi:

 Gece alt ıslatma problemi yaşayan çocuklar kesinlikle acilen alanında uzman bir doktora götürülmelidir ve doktor tarafından ilk olarak neden alt ıslattığına dair teşhis konmalıdır. Her hangi bir teşhis konmadan kesinlikle ağızdan duyma tedaviler uygulanmamalıdır. Doktorunuz çocuğunuza uygun teşhisi koyduktan sonra size en uygun tedavi yöntemini başlatacaktır. Eğer gece alt ıslatma probleminin sebebi sadece ve sadece psikolojik nedenler ise doktorunuzun başladığı tedavi yönteminin yanı sıra çocuğunuzu uzman bir psikoloğa götürmelisiniz. Ayrıca çocuğunuzu rahatlatmalı, korkutmamalı, korkularından arındırarak, daha sakin ve huzurlu bir hayat yaşamasına yardımcı olarak çocuğunuza korkusuz ve huzur dolu bir hayat sunmalısınız. Bu tedavi yöntemleri ile çocuğunuzun gece alt ıslatma problemi hızla azalacaktır.

                                                                                           Kaynak :    Annembilio.com

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

alt ıslatma