Erotomani Hastalığı Nedir?

"Neden herkes benden hoşlanıyor?" sorusu aklınızdan geçiyorsa dikkatli olun bu bir hastalık belirtisi olabilir.

Erotomani

Halk arasında “Eros hastalığı” olarak bilinen “erotomani”, karşılıksız, takıntılı ve platonik aşk olarak bilinir ve kişinin birinin kendisine âşık olduğuna kendisini inandırır. Âşık olarak kabul edilen “mağdur” genellikle ünlü ya da yüksek statü sahibi bir kişi olmakla birlikte diğer insanlar ya da tanıdık kişiler de olabilir. Erotomanik kişi çok sevildiğini ve sevdiğini ama çeşitli nedenlerle aşığının bunu belli edemeyip uzaklaşmak zorunda kaldığını düşünür.Aşkının yalan olduğunu söyleyen herhangi bir açıklamayı da asla kabul etmez, aşığının naz yaptığını düşünür. Daha çok orta sınıftan kadınlarda görülür. 

Erotomani Hastalık mıdır?

18. yüzyıl başlarında erotomani "karşılıksız aşktan kaynaklı hastalık" olarak tanımlanmıştır. Tarihsel süreçte geliştirilen tanımda erotomani, "aşırı fiziksel aşk hastalığı" şeklinde betimlenmiş fakat daha sonraları bu tanım "seks bağımlılığı" olarak bilinen "nemfomani"ye ait olduğu görüşü kabul edilmiştir. 20. yüzyıla gelindiğinde erotomani "birinin kendisine aşık olduğu sanrısı" olarak son tanımına ulaşmıştır. Zihinsel ya da ruhsal bir hastalık ya da psikolojik bir bozukluk olarak görülmeyen erotomani, bir başka hastalığın belirtisi olarak değerlendirilir. Bu sanrılı inanç, tek başına bir sanrı olarak var olabileceği gibi şizofreni, psikozlar, bipolar bozukluk gibi diğer psikiyatrik bozuklukların ya da borderline ve parnoid kişilik bozukluklarının belirtilerinden biri de olabilir.

Erotomani Hastalığının Tedavisi var mı?

Erotomani’nin çeşitli tedavi yöntemleri mevcuttur. Fakat doktorların bu hastalığa yaptığı tedavi yöntemi psikoterapiyle harmanlanmış ilaç tedavisidir. Güçlü bir desteğe ihtiyacı olan erotomanik kişilere antipsikotik ilaçlar da verilmektedir. Erotomani hafife alınacak bir şey olmamalıdır, çünkü etkilenmiş kişi, kendisinin ilgi objesi olduğu insanlara karşı kesinlikle bir tehdit unsuru oluşturabilir.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.