En Güvenilir Doğum Kontrol Yöntemleri Nelerdir?

En Güvenilir Doğum Kontrol Yöntemleri Nelerdir? En Garantili Doğum Kontrol Yöntemi Nedir? En sağlıklı doğum kontrol yöntemi hangisidir? Doğum Kontrol Yöntemleri Nelerdir? soruları hakkında cevapları yazımızda bulabilirsiniz..

AlbaCasting.com

En Güvenilir Doğum Kontrol Yöntemleri Nelerdir?

Aile planlaması ve istenmeyen gebeliklerin oluşmasını önlemek adına farklı doğum kontrol yöntemleri bulunmaktadır. Kadınların uygulayabileceği yöntemler olmasının yanı sıra erkek doğum kontrolleri de mümkündür. Kadınlara yönelik en yoğun kullanılan ve güvenilir doğum kontrol yöntemi, doğum kontrol hapları ve rahim içi spiral kullanılmasıdır. Kadın ve erkek tarafından uygulanan doğum kontrol yöntemleri aşağıdaki gibi listelenebilir.

 Geçici Doğum Kontrol Yöntemleri

Gebeliğin tekrar istenebileceği durumlarda ve henüz çocuk sahibi olmayan çiftlerde; geçici doğum kontrol yöntemleri kullanılması tavsiye edilmektedir.

Doğum kontrol hapları ( oral kontraseptifler ), sentetik kadınlık hormonu içermektedirler. Her gün düzenli olarak ağızdan alınmak suretiyle kullanıldığında; yumurta oluşumunu engelleyerek gebe kalınmasını önlemektedir. Hapların her gün alınması, unutulmaması önemlidir. Aksadığında hamile kalınabilir. İlacın bırakılmasının ardından istenildiğinde hamile kalınabilir.

Rahim içi araç (spiral) kullanılması; gebeliği % 99 oranında engelleyen modern yöntemlerden birisidir. Daha önce çocuk sahibi olmamış kişilerin ilk tercih edeceği yöntem bu olmamalıdır. Sağlık kuruluşlarında uzmanlar tarafından, rahim içine yerleştirilen esnek bir materyalden yapılmış spiral; spermlerin tüplere ulaşmasını engelleyerek gebelik oluşmasını önlemektedir. Gebelik istenen durumlarda, spiralin bir uzman tarafından rahim içinden çıkarılması yeterlidir.

 Doğum kontrol iğneleri; doğum kontrol haplarına benzer bir yöntemdir. Her ay veya üç ayda bir uygulanması ile yumurta oluşumu engellenmektedir.

Diyafram yöntemi; ince ve elastik bir plastikten yapılmış kapağın, ilişki öncesinde vajina içine yerleştirilmesi ve ilişki sonrasında ise çıkarılması ile gebeliğin önlenmesidir.

Prezervatif kullanılması ise erkeklerin doğum kontrolü için alabileceği bir önlemdir. Ayrıca cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmak için de kullanılabilir.

 Kalıcı Doğum Kontrol Yöntemleri

Bu yöntemler çocuk sahibi olmak istemeyen çiftler için uygulanmakta ve geri dönüşümü olmayan kalıcı yöntemlerdir. İşlem öncesinde eş rızası alınmalıdır.

Kadın tüplerinin bağlanması; genellikle istenen çocuk sayısına ulaşıldığında son doğum esnasında uygulanan bu yöntem ile kadın tüpleri bağlanmaktadır. Tüpler yumurtalık ve rahim arasında geçiş görevi üstlendiğinden, tüplerin bağlanması ile gebelik ihtimali kalıcı olarak ortadan kaldırılır.

Erkeğin kanallarının bağlanması (Vazektomi) yöntemi; erkeğin basit bir operasyon ile sperm kanallarının bağlanarak dölleme yeteneğinin yok edilmesidir. Bu işlem cinsel hayatın kalitesini etkilememektedir.

                                                                                           Kaynak :  Annembilio.com

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.