Ellerin Titremesi Hangi Hastalığın Belirtisidir?

Hayatımızda bazen sevinç, bazen üzüntü, bazen de sinir ve gerginlik öyle bir aşamaya gelir kendimizin kontrolü olmadan ellerimiz titremeye başlar. Bunu geçici durum olarak görürüz ve önemsemeyiz. Eller hep titriyorsa bunun nedeni nedir?

Fizyolojik titreme ve nedenleri

Çok duygusal insanların elleri daim titreyebilir. Fakat sinirlerin sakinleşmesi ile titreme de geçer. Ellerde titremenin sebeplerinden biri de depresyondur. Depresif durumun gelişimi hareketlerde şiddet ve sertlik olmasına, kontrolün kaybolmasına neden olur.

Bazı ilaçlar, örneğin; antidepresanlar, lityum içerikli ilaçların kullanılması da ellerde titremeyi artırabilir.

Çay, kahve ve alkollü içkilerin fazla miktarda tüketilmesi de elleri titretebilir. Çünkü alkollü içkiler sinir hücrelerinin kurumasına ve erken kaybına neden olur.

Bel fıtığı zamanı beyin kan devrinin güçsüzleşmesi de ellerin şiddetli titremesi ile sonuçlanır. Böyle bir titreme uzun süre ağır işten veya fiziki antrenmanlardan sonra artar.

Ellerde kısa süreli titremenin olmasına sebep olan unsurlardan biri de soğuk hava koşuludur.

Bu hastalıkların tedavisi olmasa bile bunlara sebep olan unsurları ortadan kaldırıp titremenin karşısını alabiliriz. Fakat iki haftadan fazla devam eden ve giderek artan titreme zamanı doktora başvurunuz ve ayrıntılı bir incelemeden geçiniz. 

Bazı hastalıklar ve patolojik sorunlar da fizyolojik titremeyi artırabilir. Örneğin; ağır metaller,  karbondioksit maddelerle zehirlenme, alkolden kaçınma, kanda şeker düzeyinin düşmesi ve guatr zamanı titreme artar.

Patolojik Titreme

Beynin hasar görmesi sonucu yaranan el titremesi sürekli olması ile farklılık gösterir. Bu hastaların doktor gözetimi altında tutulması ve zamanında tedavi görmesi çok önemlidir.

Ailevi Titreme

Tam sebebi belli olmasa da genetik yolla geçtiği kesindir. İrsidir, genellikle orta yaşlardan sonra kendini gösterir, fakat çocuklukta da başlayabilir.

Parkinson Hastalığı

Hastalığın sebebi beynin deri altı fonksiyonlarının hasar alması ve dopamin hormonunun sentezinin azalmasıdır. Parkinsonizm zamanı gözlemlenen el titremesi sakin şekilde olur. hasta elleri ile sanki para sayıyor veya küre yuvarlıyor. her hangi bir harekete başlarken titreme azalır veya tamamıyla biter. Hastalık genelde 50 yaştan sonra gelişir. 

Yoğun Titreme

Beyincik ve beynin hasar görmesi zamanı yaranan hareketler gergin olur. Yoğun titremenin sebebi beyincik ödemi, Wilson hastalığı, baş beyin travması, damar hastalıkları olabilir. İşte bu hastalıklardan bazıları - tirotoksikoz, beyincik hasarı, alkolizm, uyuşturucu kullananlar, parkinson ve sinir sistemi hastalıkları kesinlikle tedavi edilmelidir. 

Patolojik titremeyi tedavi etmek için ilk olarak buna neden olan tüm unsurları ortadan kaldırmamız lazımdır. Kahve, çikolata ve koyu çay tüketimini azaltmak, sigara ve alkol tüketimini tamamen hayatımızdan çıkarmak lazımdır. 

Doğal Tedavi Yöntemleri

Titremeyi azaltmak veya ortadan kaldırmak için 9 yemek kaşığı yulaf ezmesinin üzerine 3 litre su ilave edilir ve 1 saat kısık ateşte kaynatılır. Ocaktan alındıktan sonra üzerini havlu ile kapatınız ve bir gece öyle bekletiniz. Sabah süzgeçten geçirilir ve gün içinde istediğiniz gibi içiniz. Tedavi 1 ay yapılır.

Rahat uyumak, sağlıklı gıdalar tüketmek, ılık su ile duş almak, bazı egzersizler de titremenin önünü almak için faydalıdır. Örneğin; gün içerisinde  defalarca elleri yumruk şeklinde kapatıp açmak titremeyi azaltır. İnce el sanatıyla uğraşmak da titremeyi azaltır. 

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.