Diz Ağrılarının Nedenleri Nelerdir?

Dizimiz sürekli ağırlıklarla karşı karşıya kalır. Gün içerisinde biz sürekli otururuz, kalkarız, eğiliriz, her hangi bir eşyayı kaldırırız ve taşırız. Diz eklemleri yanı sıra sık sık farklı hasarlara ve soğuklara maruz kalır. Diz eklemlerinde her hangi bir bozulma veya hastalık gelişir, bunun sonucunda biz dizimizde ağrılar hissetmeye başlarız.

Diz ağrılarının farklı nedenleri olabilir:

- Diz hasarları ( kırılma, çıkma, bağların genişlemesi veya yırtılması ): Diz hasarlarına sık sık rastlarız. Bunun gibi hasarlar çok tehlikelidir. Bir süre sonra böyle hasarların sonunda eklemlerde ciddi hastalıklar gelişebilir. 

- Menisküs Hastalıkları: Genellikle ağrılar bir dizde hissedilir. Hastalık hasardan veya dizin uzun süre hasar almasından sonra gelişir. Hastalık kronik nitelik taşır. Bu hastalıklar zamanı eklemlerin deformasyonu olmaz. 

-  Artrit: Bu hastalık zamanı diz eklemi kabarır ve ağrır, ağrılar geceler, hava değişikliği zamanı güçlenir. 

- Diz ekleminin kan akışının bozulması: Ergenlik döneminde sık sık bu durumla karşılaşılır. Ergenlik döneminde boy uzama süreci çok hızlı gelişir ve bazen organizma bu boy uzama süreci hızlı uyum sağlayamıyor. Diz ağrıları ile sonuçlanır. Bu ağrılar ağırlıktan, soğuk algınlığından sonra artar, hafif masaj sonrası geçer.

- Göbek kordonunun iltihabı: Ağrı dizde merdiven çıktığımızda, ağır eşyaları taşıdığımızda ortaya çıkar. Ağrılar genellikle dizin altında hissedilir. Zaman geçtikçe eklemin hareketliliği kötüleşir. 

- Diz eklemi bursitleri - bir veya bir kaç eklemlerin iltihabı: Bu bozulma zamanı insan dizde ağrı hisseder, diz kızarır, ödem toplar, diz eklemlerinde hareketlilik azalır. 

- Diz kapaklarının Hondropatisi: Bu hastalık zamanı diz kapağı kıkırdağında bozulma süreci başlar, bunun sonucu diz kapağı işlem dışı kalır. Bu bozulmanın sebebi eski hasar veya dizin kronik hasarı olabilir. 

- Diz Osteokondral Hastalığı: Bu hastalık zamanı diz ekleminde olan kıkırdak ekleme yavaş yavaş yüzeylerden emilir. Hastalığın öncesinde ağrılar şiddetli olmaz. Kıkırdak eklemden tam ayrıldığı zaman diz eklemi daha çalışmaz. 

- Kemik ödemi: Bu zaman dizde ağrıların sebebi ödemin büyümesi ve çevresindeki dokuların sıkışmasıdır.

Bazen hastalık doğrudan dizde değil, omurga kemiğinde ve kaslarda hissedilir. 

Dizlerdeki ağrıların oldukça fazla sebebi var. Dizlerde ağrıları hissettiğiniz an zaman kaybetmeden ortopediye görününüz. 

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.