Diş Gıcırdatmanın Sebebi Nedir?

Diş Gıcırdatmanın Sebebi Nedir? Diş Gıcırdatma Nedir? Diş gıcırdatma nedenleri diş gıcırdatma tedavisi, diş gıcırdatmak hangi hastalığın belirtisi Ayrıntılar yazımızın devamında bulunmaktadır.

Diş Gıcırdatma Nedir?

           Diş Gıcırdatma genellikle uyku sırasında dişleri bilinçsiz şekilde sıkarak yapılan istem dışı bir harekettir. Uyku durumunda yapıldığı için bu kişi tarafından fark edilmez. Bu durum dişlerin kırılmasına neden olmaktadır ve her ne kadar gece yapıldığı bilinse de gündüz vakitlerinde de istem dışı olarak yapılmaktadır. Diş gıcırdatması yüz kaslarının gerilmesine ve çene kaslarının ağrımasına neden olmaktadır.

 Diş gıcırdatma nedenleri

 Psikolojik Nedenler: Psikolojik etmenlerin en başında gelen strestir. Günümüzdeki yaşam koşularından dolayı stres yapılmaktadır. Stres birçok hastalığı beraberinde getirmektedir. Gün içerisinde iş yoğunluğundan dolayı yapılan telaşlar, okul veya üniversite öğretiminde dersler yüzünden yapılan sıkıntılar, gençlerin gelecek düşünceleri ve aile içerisindeki problemler strese neden olmaktadır.

 Yaşam Biçimi: Diş gıcırdatma rahatsızlığını etkileyen yaşam biçimi, sigara ve alkol kullanımının yanında düzensiz olarak yapılan beslenmeyle ilgilidir.

 Kişilik Özellikleri: Kişinin rekabetçi, hırslı, sinirli veya hiper aktif olması bu durumu tetiklemektedir.

 Uyku Bozuklukları: Uyku dengesinin bozulmasından kaynaklanan sıkıntılar da diş gıcırdatma rahatsızlığının nedenleri olmaktadır. Uyku bozuklukları aynı zamanda stres faktörünü de etkileyen önemli bir unsurdur.

 Dişlerde Yapısal Bozukluk: Dişlerin yapısının bozuk olmasından dolay diş gıcırdatması yaşanabilir. Örneğin yanlış diş tedavisinde ve büyük dolgu yapılması sonucu dişte yapısal bozukluk oluşmaktadır ve bu diş gıcırdatmasına neden olabilmektedir.

 Vitamin-Mineral Eksikliği: Vücutta bulunan mineral ve vitaminlerin yetersiz olması diş gıcırdatma rahatsızlığının en önemli nedenlerinden biridir. B5 olarak adlandırılan vitaminin vücutta eksik olması diş gıcırdatmaya neden olmaktadır. B5 vitaminini vücutta artırmak için doğal besin ürünleri yenmelidir.

Magnezyum eksikliği de diş gıcırdatmaya neden olur. Magnezyum ve kalsiyum diş yapısının oluşmasında da önemli rol oynamaktadır. Kalsiyum eksikliğinde vücutta istem dışı kas hareketleri görülür.

                                                                                           Kaynak :  Annembilio.com

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

bebek diş