Çürük Dişler Kalp veya Karaciğer Hastalığına Neden Olabilir mi?

Tedavi edilmeyen çürükler kanal tedavilerine hatta diş kayıplarına yol açabilir. Önemsenmeyen diş çürükleri; kalp-damar, mide, karaciğer ve böbrek gibi pek çok hastalığı tetikliyor.

Dişteki küçük bir çürük sadece o dişi değil tüm vücudu etkilemektedir. Çürüğe neden olan bakteriler ilk önce sağlıklı dişlere sonra tüm vücuda bulaşabilir. Kalp-damar, mide, karaciğer ve böbrek gibi bazı hastalıkları tetiklediği gibi bu hastalıkların iyileşme süreçlerini de etkilemektedir. Çürüğe sebep olan bakteriler, grip, nezle, farenjit gibi hastalıklara yol açtığı gibi kan damarları vasıtasıyla kalp hastalıklarına da sebep olur. Aynı zamanda ağzımızdan midemize de gidip mide hastalıklarına sebep olmaktadır. 

Rutin olarak kontrollere gitmeyi ihmal etmeyiniz.

Ağızda birçok bakteri türü vardır ve bu bakteriler diş üzerinde bakteri plağı denilen yapışkan bir tabaka oluşturmaktadır. Ağza giren yiyecek ve içeceklerle birlikte bakteriler asit üretir. Bu asitler diş yüzeyinde mineral kaybına yol açar.  Müdahale edilmediğinde ise diş çürüklerinin oluşmasına neden olurlar. Çürüme önce minede başlar,daha derine inerek dişin canlı dokusuna kadar gider. Başta önemsenmeyen bu durum telafisi zor sonuçlara yol açabilir. Diş çürükleri genellikle dişlerde hassasiyet, siyahlaşma veya renk değiştirme ile kolay şekilde anlaşılabilir.Fakat bazı çürükler kendini belli etmeyebilir. Bu yüzden rutin yapılan diş muayeneleri önemlidir. Çürüyen dişlerde zamanla ağrı ve hassasiyet artar.

Diş Çürüklerinin Karşısını Almak için Ne Yapmalı?

- Dişleri en az 3 dakika günde 2 kere fırçalamak çürükleri önleme açısından önemlidir.

- Şekerli besinler, asitli gıdaların sık sık tüketilmesi dişlerin çürümesini hızlandırır.

 - Ağız ve diş sağlığı için diş fırçalamak önemli ancak bunu yemeklerden en az 1 saat sonra uygulamak gerekmektedir. 

- Dişlerin gece yatmadan önce fırçalanmaması da diş çürüklerine yol açmaktadır.

 - Diş çürüklerine yol açan bir diğer sebep de diş temizliğinin sadece fırçalamaktan ibaret olduğunu sanmaktır. Diş çürükleri diş aralarında kalan yiyecek artıklarının temizlenmesi için diş ipi veya ara yüz fırça kullanımı rutin hale getirilmelidir.

 - Hamilelik döneminde dişlere iyi bakılsa da çürüyeceğine inanarak bakımı ihmal etmek önemli bir hatadır. Hamilelik döneminde yapılan önleyici tedaviler hamileliğin ağız ve diş sağlığı açısından daha rahat geçmesini sağlamaktadır.

 - Diş çürüklerinin genetik olduğunu düşünerek diş bakımının ihmal edilmesi yapılan yanlışlar arasındadır. Diş çürükleri kişiden kişiye farklılık gösteren bir hastalıktır. Genetikle bağlantılı olsa da alınan önlemlerle çürükler engellenebilmektedir.

 - Diş taşı temizliğinin diş minesine zarar verdiği düşünülerek temizlikten kaçınmak da diş sağlığını olumsuz etkileyen bir hatadır.

 

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.