Çocukların Ateşi Nasıl Düşürülür?

Çocuklarda yüksek ateş anne, babayı rahatsız eden hastalıklardan biridir. Genellikle sıcaklık 38 dereceyi geçerse çocuğun kesin ateşi vardır. Özellikle küçük çocuklarda ateşi sürekli gözlemlemek şarttır.

Ateş Nasıl Ölçülür?

Kulak, dilaltı, kol altından ateş ölçülmelidir. Kol altına koyulan ateş ölçenin derecesi 0.5 derece düşük olur. 2-2.5 yaş arası çocukların ateşini dil altından ölçmek zor olur. Kulak bölgesinden ölçmek öneriliyor. Bu zaman ateş ölçenin kulak kanalına tam oturduğuna emin olun.

Kaç Derece Yüksek Ateş Olarak Bilinir?

Her derecedeki ateş tehlikeli sayılmaz. 38.0-39.9 ateş, 40.0 ve üzeri yüksek ateş sayılır.

Ateşi Nasıl Düşürebiliriz?

Çocuğunuz 3 aydan küçükse acilen doktora gitmeniz lazım. Doktora gitmeden önce çocuğun üzerini açıp bekleyin ve 15 dakika sonra ateşini yeniden kontrol ediniz. Ateşi hala düşmediyse doktora gidin.

Çocuğunuz 3 aydan büyükse bunları yapabilirsiniz:

Çocuğunuzun üzerini açın. Ateşi varken üşümesi normaldir. Üşür diye üzerini sıkı sıkı kapatmayın. Tam tersi kalın kıyafetler hararetini daha da yükseltir.

Ilık duş önerilir. Küveti ılık su ile doldurun, çocuğu 15-20 dakika suyun içinde oturtun. Arkaya doğru yaslanmasına izin vermeyin, başından su dökmeyiniz, süngeri ıslatarak her tarafına sürün. 

Büyük havlu ılık su ile ıslatarak çocuğun vücudunu sarın. 

Eğer ateşi hala aynıysa doktorunuzun önerisiyle 3-4 saatte bir ilaç veriniz. 3 aydan küçük çocuklarda ateş 38.0-39.9 arasındaysa ve 24 saatten fazla devam ederse burun akıntısı, öksürük yok ise doktora gidiniz. Çocuğunuz hep ağlıyor, halsizlik varsa, ateşi fazlaysa bu halde de doktora müracaat ediniz.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.