Çocuklar Kurban Kesiminden Mutlaka Uzak Tutulmalı

Çocuklar Kurban Bayramı boyunca kurban kesimi sırasında ve sonrasın da rahatsız edici görüntülere maruz kaldıklarında dolaylı olarak suçluluk duygusuna kapılabiliyorlar.

Çocuklar Kurban Bayramı boyunca kurban kesimi sırasında ve sonrasın da rahatsız edici görüntülere maruz kaldıklarında dolaylı olarak suçluluk duygusuna kapılabiliyorlar. Kurban kesimini bir ibadet olarak gören büyükler çocukların farklı olduğunu ve bu durumu kavrayabilmelerinin mümkün olmadığını bilmeleri gerekiyor. Yapılan araştırmalara göre kurban kesimine şahit olmuş kişiler de travmaya bağlı et yememe durumu gözlenmiş bunun sonucuna bağlı B12 Anemisi rahatsızlığı geçirmişlerdir.

 Çocuklar kurban kesimini izlemesi için zorlanmamalı.Özellikle okul öncesi çocukların (6 yaş öncesi) kurban kesimini hiçbir şekilde görmemeleri gerekir. Çocuklar 8 yaşından başlayarak kurban kesilmesinin anlamını kavrayabilirler ama 10 yaş öncesinde ölüme ilişkin kavrayışları yetersiz olduğu için yine de rahatsız olabilirler. Bir dini görev olarak kurban kesilmesi kavramı özellikle 11 yaştan sonra daha iyi anlaşılabilir.

  Çocukların bir süredir baktıkları ve bir ilişki kurdukları hayvanların kesilmesi, 10 yaşından küçük çocuklar için özellikle uygunsuz bir durumdur. Bu nedenle kurbanlık hayvan ya evde beslenmemeli, ya da kesileceği çocuğa dürüstçe anlatılmalı. Bu aşamada çocuğun yaşına göre açıklama yapılması ve kullanılan kelimelerin özenle seçilmesi önemli. "Uykuya daldı", "Zaten ölecekti" "Kaza oldu" gibi açıklamalar çocuğu tatmin etmeyebilir.. Özellikle çocuğa haber verilmeden kesilen bir hayvanın daha sonra çocuğa yine haber verilmeden,"Kestik ve bak ne güzel yedik" gibi açıklamalarla yedirilmesi çocuklar açısından travmatik olabilir.

 Çocuklar hangi yaşta olursa olsunlar, istemiyorlarsa kurban eti yemeye zorlanmamalıdır.