Çocuğu Televizyondan Vazgeçirmek

Çocuklar Ve Televizyon, Çocuğu Televizyondan Vazgeçirmek, Televizyon Bağımlılığı Nasıl Geçer? Çocuğu televizyondan nasıl vazgeçiririm? Çocuğum TV bağımlısı. Konuları hakkında bilgiler yazımızın devamındadır.

Çocuklar ve televizyon arasındaki bağı kırmak için kısaca yapmanız gerekenler şunlardır:

           Çocuklar ve televizyon arasındaki bağı yavaş yavaş koparmalısınız. Öncelikle çocuğa televizyon izleme saatinde sınır koymalısınız. Birden bıraktırmak çocukta olumsuz etki yapabilir. Bu sebep ile azaltmalısınız. Mesela günde 4-5 saat televizyonun başında kalıyorsa bunu 2-3 saate indirmelisiniz. İzlemesi için belli bir kaç program arasından seçim yaptırmalısınız. En önemlisi de televizyonun boşluğunu dolduracak etkinliklere çocuğu yönlendirmelisiniz.

  Televizyon Bağımlılığı Nasıl Geçer

– İlk önce televizyon bağımlısı olduğunuzu bilin ve bunu kabul edin. Rahatsızlıklar kabul edilmeden tedavi edilemez.

– Televizyon izlerken boşa giden zamanınızı düşünün.

– Televizyon izlemek yerine farklı aktivitelere başvurun.

– çeşitli oyunlar, eğitici aktivitelere çocuğunuzun ilgisini vermesini sağlayın.

– çocuğunuz için, televizyonun bulunmadığı ortamda vakit geçirmeye çalışın, dikkatinin televizyondan dağılmasını sağlayın.

 Çocuğunuzun, dikkatini farklı eğitici etkinliklere yönlendirdikten sonra, onunla daha çok iletişim halinde olmanız, vaktinizi daha fazla ayırarak ona güven vermeniz, televizyon izleme isteğini bastırabilir ve anlık olarak unutmasını sağlayabilirsiniz. Zamanını değerli geçirebileceği şekilde uygulayacağınız düzenleme ile çocuğunuz televizyon izlese dahi, ölçülü bir şeklide ve televizyon karşısında daha az zaman geçirmesini sağlayabilirsiniz. Gözlemleriniz üzerine yapacağınız günlük periyoda göre, sizin de çocuğunuz için rol model olduğunuzu unutmadan ebeveyn olarak, gerekli önlemleri ve çocuğunuzun yanında daha az televizyon izleme alışkanlığını edinmelisiniz. Aktardığımız bilgiler doğrultusunda, yapacağınız düzenleme ve günlük planlamayla çocuğunuzun televizyon karşısında daha az zaman geçirmesini sağlayabilir, zamanını kaliteli ve verimli bir şekilde geçirmesine yardımcı olursunuz.

                                                                                      Kaynak :     Annembilio.com

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.