Çayın Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Eskiden beri Doğu aleminde çayı ilaç yerine kullanmışlar. O zamandan beri dünyanın ünlü araştırmacıları bu ilginç bitki üzerinde ilmi araştırmalar yapmışlar.

Boşuna söylememişler çay bin derdin ilacıdır. Fazla ve zamansız içilen çay da dert vermekten başka bir işe yaramaz. Şöyle ki sık sık içilen çay vücudumuzda olumsuzluklar yaratabilir. Doktorların önerisi haftada iki kez kahvaltıda çayın yerine meyve suyu veya süt tercih etmeniz. Çünkü çayda olan bazı maddeler gıdadan alınabilecek demirin miktarını azaltır.

Gün içerisinde çok çay tüketmek sinir bozuklukları, kabızlık, yüksek tansiyon, el titremesi,baş ağrısı ve uykusuzluk gibi durumlara sebebiyet verir, romatizma sorunu yaşayanlara zarar verebilir. Aşırı şekerli çay içmek ise kalp damar, şişmanlık gibi hastalıklara yol açar. Bundan başka akşam demlenen çayı sabah içmek olmaz.

Kaynar çay içmek çok zararlıdır. Özellikle de kaynar çayı alkol ve sigara ile birlikte tüketmek gıda borusunun kanseri riskini artırır.

Dokuz yıl boyunca doktorlar yaşı 30'dan 79'a kadar olan 456000 insanın sağlığını ve gıda alışkanlıklarını tetkik etmişler. Aynı zaman içerisinde 1731 gıda borusu kanseri ile karşılaşmışlar. Bilim adamlarının belirlediğine göre düzenli olarak kaynar çay içen ve günde en az 15 gram alkol tüketen kişilerde onkoloji hastalıklar 5 kat daha fazla görünür. Kaynar çay içen ve sigara içenlerde gıda borusunun kanseri 2 kat daha fazla rastlanır.

Bir çok çay uzmanları yeşil çayın siyah çaya oranla daha faydalı olduğunu söylemişler. Yeşil çay daha az değişime maruz kaldığından gerekli öğeleri kaybetmez ve insana yararlı olur.

Genellikle gün içerisinde 4 fincandan fazla ve koyu çay içmekten kaçının. İlave her bir fincan çay yerine bir bardak su tercih ediniz.

Bazı kurallara dikkat ederseniz çayın faydaları artabilir. Örneğin; Çay kanser riskini azaltır. Özellikle akciğer, bağırsak ve deri kanserini. Ağır ve yağlı yemeklerden bir saat sonra içilen çay sindirimi kolaylaştırır.

Çaya renk katan öğeler damar duvarlarını güçlendirir. Beyin kanaması ve bir çok kanama riskini azaltır. Kan dolaşımını iyileştirir. Dişleri güçlendirir. Diş eti hastalıklarına karşı önlem alır. 

Vücuttaki zararlı maddeleri yok eder. Böbreklerin daha iyi çalışmasına yardımcı olur.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.