Bebeklerde Kolik Nedenleri Nelerdir?

Bebeklerde Kolik Nedenleri Nelerdir? Bebeklerde Kolik Nasıl Geçer? Kolik bebek belirtileri, kolik ne zaman başlar, kolik sancısı ne zaman biter soruları hakkında ayrıntılı bilgiler yazımızın devamındadır.

Kolik Nedir?

 Kolik ağlamalar karın boşluğunda aniden hissedilen ve aralıklarla kendini gösteren ağrı olarak tanımlanır. Bebekler doğum sonrası sürekli olarak sebepsiz olduğu düşünülen ağlama krizlerine girerler. Her bebek bu durumu yaşamasa da çoğu bebek bir süre bu durumla baş etmek zorunda kalabilir. Ağlamalar ani ve tiz bir şekildedir. Anne babalar bu ağlamalar sırasında endişelenir. Doktor kontrollerinde sağlıklı bir gelişim gösteren ve herhangi bir rahatsızlığı bulunmayan bebeklerde kolik ağlama teşhisi koyulur.

 Ağlama Krizlerini Azaltabilir miyiz?

 Ağlamalar şiddetli olduğundan ebeveynler bu durumla baş etmekte zorlanırlar. İlk yapılması gereken, sakin kalmaya çalışmaktır. Deneme yoluyla bebeği sakinleştirebilecek alternatifler oluşturulur. Örneğin; fön makinesinin sesi anne karnındaki sesi andırdığı için bu makine çalıştığında bebek anne karnındaki huzurlu ortamda olduğunu düşünerek sakinleşebilir. Bebekler anne karnındaki 9 aylık gelişiminin ardından farklı bir alanda yaşamaya başladıklarından yabancılık çekebilir ve anne karnına özlem duyabilirler. Burada bebeğin güven duymasını sağlamak çok önemlidir. Bebeğin güven duygusu emzirme ve sarılmayla kazanılabilir. Elektrik süpürgesi sesi de yine aynı sebepten dolayı tercih edilebilir. Bunun yanında kucakta hafif salınmalar anne karnındaki ortamı andıracağından denenebilir. Bebek arabası ya da otomobille gezintiler yapılabilir. Anne karnındaki sulu ortamı oluşturmak adına ılık duş aldırılabilir. Hafif masajlarla gevşemesi sağlanabilir. Bu yöntemler her bebekte işe yaramasa da en az birisi bebeği sakinleştirebilir.

  Emziren Anneler Yediklerine Dikkat Etmeli

 Bebeklerin sindirim sistemi ilk aylarda yeterli gelişim göstermemiş olabilir. Bu sebeple bebeğe eğer anneyi emiyorsa herhangi bir ek gıda verilmemelidir. Bebek verilen gıdayı öğütme işlemini yapamadığında huzursuz olur hatta rahatsızlanır. Bunun yanında aynı mantıkla annenin de ilk aylarda yediklerine içtiklerine dikkat etmesi gerekir. Bakliyat, çiğ soğan, karnabahar, brokoli, lahana gibi yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Doktorun vereceği kararla bebeğinize kimyon ya da anason çayı verebilirsiniz.

  Mamayla Beslenen Bebekler

 Mamayla beslenen bebeklere su da verilmelidir. Bebeğin yeterli su alıp almadığı idrar renginden kontrol edilebilir. Eğer sorun yoksa mama değişikliği yapılmalıdır. Bebek beslenme esnasında çok hava yutuyorsa bu hava bebeği rahatsız edecektir. Özel başlıklı hava yutmayı önleyen biberon tercih edilebilir. Her beslenme sonrası bebeğin gazı mutlaka çıkartılmalıdır. İlk aylarda bebek bu işlemi kendi kendine yapamayacağından dik tutarak sırtına masaj yapmanız gazının çıkmasına yardımcı olacaktır.

 Kolik Bebeği Sakinleştirme Teknikleri Nelerdir?

 Kolik bebeklerin sakinleştirilmesi için çeşitli metotlar vardır bu metotlar, dünya genelinde de uzmanlar tarafından önerilen metotlar arasında yer almaktadır. Metotlar İngilizce olarak 5-S şeklinde tanımlamakta ve böyle adlandırmaktadır. Bunlar; Side, bebeğinizi yan yatış veya yırt üstü olarak yatırmayla rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Sıss sesi, sesinizle bebeğinizin kulağına yaklaşarak bu sesi çıkararak rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Swaddling, yani kundaklama bebeğinizi çok fazla sıkmadan bol bir şekilde yapılan kundaklama olumlu etki bırakabilir. Sucking, parmağını ya da emziğini emmesi bebeğinizde rahatlatıcı bir unsur olabilir. Ve hepimizin de bildiği, anında uygulamaya geçtiğimiz Sallama metodu, bebeklerde sakinleştirici bir etki meydana getirecektir.

                                                                                            Kaynak :    Annembilio.com

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

BEBEK KOLİK