Bebeklerde Diş Çıkarma

Bebeklerin diş çıkarması, bebeklerde diş çıkarma belirtileri, bebeklerin diş çıkarma dönemleri hakkında bilgileri öğrenmek isteyebilirsiniz, bütün bu soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

    Bebeklerin diş çıkarma süreci, hem bebeğiniz için hem sizin için zorlu bir süreçtir. Bebeğinizin diş çıkardığını anlamanız, bebeğiniz tarafından verilen mesajlarla mümkündür. Bebeğiniz huysuz ve huzursuza, bu durum diş çıkardığının belirtisi olabilir. Bebeğiniz, diş çıkarma döneminde ise her şeyi ağzına götürmek isteyebilir, dişlerini kaşımak isterler. Siz ebeveynler, dişlerini kaşıyabileceği oyuncakları bebeğinize verin,diş kaşıyıcıları verebilirsiniz, ancak boyasız ve kimyasal katkısı olup olmadığı noktasına, dikkat etmelisiniz diş çıkarma döneminde bebeğinize karşı, özel bir hassasiyet gösterin, diş çıkarırken uyku düzeni bozulacak, sıkıntı çekecektir. Bebeğinizin, diş etlerine ellerinizi yıkadıktan sonra  masaj yapabilir, rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Salatalık havuç gibi sebzeler de, bebeğinizin dişlerini kaşımasını yapabileceği şeyler arasındadır. Eline salatalık havuç veya bunlar gibi sebzeleri verebilirsiniz, ancak boğulma riskine karşı kontrol etmeli, takipte bulunmalısınız. 

    Bebeğinin dişini çıkarması anne ve baba için sevindirici, mutluluk verici bir etki yaratmaktadır. Bebeklerde diş çıkarma belirtileri, değişiklik göstermektedir, fakat genel anlamda sorunlar yaşanır. Bebeğinizin salyasının fazla aktığını görmek de, bunun habercisi olabilir sizi mutlu edebilir, fakat salyasının akması sadece diş çıkarıyor olmasına cevap değildir. Tükürük bezlerinin gelişiminde salgılanan salyalar anne ve babaya bu düşünceyi verebilir. 

  Diş çıkarırken bebeğiniz huysuzluğun, uyku probleminin yanı sıra,  ateşlene de bilir bu ve bunun gibi durumlar halinde,  çok fazla endişelenmemeli diş çıkarma sürecinin getirdiği bu sonuçları kabullenmeliyiz. Bu sürecin tamamlanmasında,  birçok faktör rahatlatıcı ve sonuca ulaştırıcı olabilir, ama en önemli sonuca ulaşma yöntemi,  zaman ve sabırdır. Anne ve babalar bu yüzden sabırlı olmalı olağan şeyler dışında karşılaşılan bir sorun olursa,  mutlaka bir doktora başvurmaları gerektiğini söyleyebiliriz.

Bebeklerin diş çıkarma dönemleri

   Bebeklerin diş çıkarma dönemleri, her bebeğe göre değişkenlik gösterir.  Genel anlamda 6 ila 7 aylıkken çıkarılan dişler, 3-4 aylık dönemde de çıkabilir,  yada 12-16 aylık döneme kadar uzayabilir. Diş çıkarma dönemi,  anne ve babadan alınan kalıtıma göre de değişiklik gösterebilir.  Dişlerin çıkarılması dönemlerinin değişken olmasının yanı sıra, hangi sıralamaya göre dişler çıkacaktır sorusunun kesin bir cevabı yoktur, bu durumda değişkendir. Her bebekte farklılık gösterebilir. Bütün dişlerin tamamlanması için 27 ila 29 aylık süre gereklidir

                                                                                      Kaynak :    Annembilio.com

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

BEBEK DİŞ