Bal Kabağının Bilmediğimiz Faydaları

Bal kabağı minerallerle zengindir. Burada C, E, PP, K, B grubu vitaminleri, mineral ve demir,çinko, kalsiyum var. Böyle maddelerle zengin bal kabağı farklı organ ve sistemleri için çok faydalıdır.

Bal kabağı sindirim sistemi için çok faydalıdır. Karaciğer, safra için bal kabağı faydalıdır; bu organları temizler, faaliyetini iyileştirir. Bal kabağı karaciğer sirozu ve iltihapları zamanı tedavi yöntemi olarak kullanılır.

Bal kabağı ve bal kabağı suyu sinir ve kalp-damar sistemine olumlu etki eder, kan damarları temizler ve direnci artırır, nevroz ve uykusuzlukla mücadele eder. 

Bal kabağı vücudu ödemden kurtarır, böbreklerin fonksiyonunu iyileştirir. 

Hamilelik dönemlerinde bal kabağı toksikozla mücadele etmeye yardımcı olur.

Selülozla zengin olan bal kabağı kabızlık zamanı yardımcı olur, zayıflamak için yapılan diyetlerde de başarılı sonuç verir.

Bal kabağı karoten ile zengindir. Bu bal kabağı göz bozukluğu olan kişiler için , özellikle çocuklar için çok faydalıdır.

Bal kabağı demirle oldukça zengindir. Bu sebepten kan azlığı yaşayan kişiler bu sebzeyi kendi menüsüne kesinlikle dahil etmelidir.

Bal kabağı suyu öksürükle mücadele eder, bronşları temizler.

Bal kabağının çekirdeği de çok faydalıdır. Bu çekirdekler çinko ile zengindir. Çinko ise erkeklerin cinselliğini artıran bir maddedir. Bundan başka bal kabağı çekirdeği kurtları öldüren etkiye de sahiptir. Bu özellikle çocuklar için önemlidir. Her gün  çocuğa 1 avuç ( çocuk avucu ) kadar temizlenmiş bal kabağı çekirdeği verebilirsiniz.

Farklı deri hastalıkları, yanıklar zamanı taze bal kabağı etkili tedavi yöntemi gibi kullanılır. Bunun için taze bal kabağının 1 parçasını alıp, kabuğunu soyup, ezmek ve ya yaralanmış yere koymak gerekir.

Bal kabağı yüz derisine de iyi etki eder, gençleştirir, daha pürüzsüz ve sağlıklı yapar. 

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.