Bademcik İltihabı Nasıl Tedavi Edilir?

Bademcik iltihabının bir hekim tarafından tanınması ve uygun tedavinin bir hekim tarafından belirlenmesi önemlidir. Virüslerin sebep olduğu bademcik iltihaplarında, özel durumlar dışında antibiyotik kullanılmaz.

Antibiyotik tedavisi gerektiği durumunda antibiyotikler hastalık süresini ve bulaştırıcılığı azaltır, hastalığın ilerlemesini ve ciddi sonuçların oluşmasını engeller. Penisiline veya penisilin gurubu ilaçlara alerji varsa, başka grup antibiyotikler reçete edilir. Hastalık belirtileri geçse bile, antibiyotiklerin doktorun önerdiği süre boyunca kullanılması önemlidir. 

Ağrının ve diğer belirtilerin hafifletilmesi için, ağrı kesici, ateş düşürücü ilaçlar, gargaralar ve boğaz spreyleri kullanılabilir. Aşırı sıcak veya soğuk olmamak kaydıyla sıvı gıdalar, yumuşak besinler tüketilmelidir, bol su içilmelidir. Sigara ve benzeri ürünlere, toz,  uçucu kimyasal maddelere maruz kalınmamalı, acı ve baharatlı yiyecekler tüketilmemelidir. 

Şiddetli bademcik iltihabı olan veya yeterince sıvı alamayan bazı hastaların hastaneye yatırılarak tedavi edilmesi gerekebilir. Enfeksiyonun bademciklerin etrafındaki derin dokulara yayılması sonucu selülit ve apse oluşumu görülebilir. Bakteriyel bademcik iltihabı nedeniyle ortaya çıkabilecek durumların önlenmesi için antibiyotik tedavisinin doktor tarafından önerilen süre boyunca kullanılması önemlidir.

Hastalığın tamamen düzelmesi tedaviye rağmen 2 haftayı bulabilir. 

Bademcik ameliyatı neden yapılır?

Bademcik ameliyatı sık bademcik iltihabı geçirenlerde, solunum bozukluğu ya da yutma güçlüğü yapacak derecede büyük bademcikleri olanlarda veya bademcikte tümör şüphesi varsa yapılır. Burada önemli olan husus, bademcik iltihabına ait belirtilerin, üst solunum yollarını ve boğazdaki dokuları etkileyen farenjit, nazofarenjit, grip gibi birçok hastalıklarda da görülmesi ve bademcik iltihabının bu hastalıklarla karışabilmesidir. Antibiyotik kullanamayan, başka hastalıkları bulunan, daha önce apse gelişmiş hastalarda da ameliyat kararı verilebilir. 

Bademcik ameliyatı riskli midir?

Tüm cerrahi işlemlerde olduğu gibi bademcik ameliyatının da bazı riskleri bulunur. Ameliyattan sonraki ilk 24 saat içinde ve yara yerindeki kabukların döküldüğü 1.-2. haftalar arasında yara yerinden kanama olabilir. Erişkinlerde ameliyat sonrası kanama ihtimali çocuklara göre biraz daha fazladır. 

Bademcik ameliyatından sonra neler beklenir?

Bademcik ameliyatından sonra ağrı olur. Ağrı kulaklara, çeneye, boyuna vurabilir ve giderek azalır. Ameliyattan sonra kişinin sesinde değişiklikler olabilir.

İyileşme dönemi boyunca yara yerini tahriş edecek ve kanama ihtimalini arttıracak sıcak ve katı gıdalardan uzak durulması, bol sıvı alınması ve yumuşak gıdaların tüketilmesi gerekir.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.