Baba Davranışlarının Çocuk Gelişimine Etkileri

Baba Davranışlarının Çocuk Gelişimine Etkileri, davranışların çocuklara etkileri, Baba tutumları nelerdir? Baba tutumlarının çocukta ki etkileri nelerdir? Hakkında bilgiler yazımızın devamındadır.

Baba Davranışlarının Çocuk Gelişimine Etkileri

  Anne ve babanın çocuklarını gelişim süreçlerinde doğru bir şekilde eğitmeleri çok önemlidir. Çocuk gelişimi anne ve babanın çocuklarına karşı fiziksel ve ruhsal olarak nasıl davrandıklarını göstermektedir. Hangi ortamlarda çocuğun büyüdüğü veya nasıl bir eğitim aldığı anne ve baba ile alakalı bir durumdur. Çocuğun zihinsel ve psikolojik olarak kedini geliştirmesi anne ve babanın çocuk üstündeki role dayanmaktadır.

 Ailenin çocuğun gelişimindeki önemi

  Çocuk gelişiminde anne ve babanın davranışların çocuklara etkileri zamana veya ortama göre değişiklik göstermektedir. Bunun sebebi anne ve babanın çocuklarına göstermiş oldukları tutumlardan kaynaklanmaktadır. Bu tutumlar kişiden kişiye değişmek ile beraber genel olarak görülen tutum ve davranışlar vardır. Ebeveynler çocuklarına koruyucu veya baskıcı olarak iki tip tutum sergileyebilmektedirler. Koruyucu tutum çocuğun her anlamda istediği yapılır çok narin bakılır ve çocuk bebekmiş gibi davranışlar sergilenebilir. Bu çocuğun gelişiminde çok önemli bir noktadır. 

  Çocukların güvenini kırmadan yapılan birçok hareket çocukların gelişiminde anne ve babanın çok etkili olduğunu göstermektedir. Bu tutumun aşırıya kaçınıldığı durumlarda mutlaka ebeveynlerin kendilerini biraz daha çekmeleri gerekmektedir. Çocuğun her istediği olduğu halde daha fazla isteklerinin artışı ve isteklerinde geri dönüt alamadığı taktirde sorunlar ortaya çıkabilir. O yüzden çocuk gelişimi için anne ve babanın baskıcı değil çocuğun kendisini geliştirebileceği veya kendine birkaç katabileceği davranışlar öğretilmesi çocuk için çok olumlu sonuçlar verecektir. 

 Baba tutumları nelerdir? 

  Günümüzde annelerin iş hayatına daha fazla atılmalarından dolayı çocukların babaya daha fazla ilgi gösteri görülmektedir. Çocuğun babayla kurduğu ilişkiye göre sosyal çevresindeki davranışları ve düşünceleri olumlu yönde değişim göstermektedir. Baba ile doğru ve sıkı bir kuran çocuğun eğitim, spor ve sosyalleşme konularında daha fazla geliştiğini aynı zaman da babalarıyla kurdukları bağdan dolayı kendilerine bir tık daha güvendikleri tespit edilmiştir. Ev ortamında ki babanın kuralları katı olmadığı zaman da çocuğun bu kurallara daha dikkatli ve ilgi göstermesi çocuk ile babanın arasındaki iyi ilişkiye bağlıdır.

                                                                                            Kaynak :    Annembilio.com

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

BABA BEBEK