Anoreksiya Nedir?

Anoreksiya nevrozu - özellikle genç kadınlarda rastlanıyor, yemekten kesilme, uyku ihtiyacının azalması psikiyatri hastalıkların içinde yer aldığı bir tanı grubudur.

Photo via Good Free Photos

Hastalık daha çok ergenlik döneminde, bazen de orta yaşlarda başlar. Bu hastalar kendi vücutlarından memnun olmazlar. Kilo almaktan çok korkar ve aslında şişman olmadıkları halde öyle olduklarını düşünürler. Başlangıçta zayıflamak için farklı diyetler yapar, sonra ise iştahsızlık ve sindirim sistemi bozulur, çok fazla zayıflamaya başlarlar. 

Şuan anoreksiyaya artık sadece kadınlarda değil, erkeklerde de rastlanıyor. Hastalık nüfusun %0,5-%1'inde gözlenmektedir ve hastaların %95'i 12-20 yaş arası kızlardır. 

Anoreksiyaya Neden Olan Faktörler

Anoreksiyaya neden olan faktörlerden en önemlisi sosyal hayattır. insanların beynine yerleşen ''Zayıfsa güzel görünüyordur'' düşüncesi hastalığın son yıllarda bu kadar hızlı yayılmasına sebep olmuştur. Bundan başka bazı ailevi problemler ve psikolojik sıkıntılar da neden olmaktadır. 

Anoreksiya nevrozunun hastadaki belirtileri

-Vücut kilosunun yaş normalinden %15 ve daha çok eksik olması

-Kendisini doğru değerlendirmemesi

-Kadınlarda en az 3 ay adet olmaması

Onu da belirtelim bu hastalar başarıyı sever ve kendi işlerinde de başarılı olurlar.

Anoreksiya iki şekilde kendisini belli eder:

1. Hastalar yemeğin miktarını azaltır veya yemekten vazgeçerler

2. Yemeği çabuk ve çok yerler, sonra ise kusarlar.

Anoreksiyanın tedavi yöntemleri

Hastalığın tedavisine erken başlandığında daha iyi sonuç alınır. Tedavi özellikle psikologdan ve besinlerden oluşur.

Tedavinin başlangıcında hasta günde 6-7 kez küçük porsiyonlar şeklinde beslenmelidir. Diyette yeterli miktarda taze meyve, sebze, meyve kurusu, yeşillik, ceviz, süt ve yoğurt, peynir, yumurta, balık gibi besinler tüketmelidir. 

Eğer hasta tedaviye başladıktan 1 ay sonra 2-3 kilo ve daha fazla kilo aldıysa bu tedavinin etkili olduğu anlamına gelir.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.