Anevrizma Nedir?

Anevrizma yetişkinler arasında sıkça görülen bir hastalıktır. Görülme oranının yüksek olması ve hayati tehlike riski taşımasına rağmen, belirtileri pek çok kişi tarafından önemsenmez. Ancak hastalık ile mücadele edebilmek için öncelikle bu hastalığın anlaşılması ve gerekli tedbirlerin alınması büyük önem taşır.

Anevrizmanın Çeşitleri:

-Baş beynin anevrizması,

-Aort anevrizması,

-Periferik damarların anevrizması.

Bu hastalıkla ilgili hiçbir semptom hissetmeden normal hayat tarzı geçirerek uzun yıllar yaşayabilirsiniz. Bu süre içerisinde ise anevrizma gelişerek her an tehlike oluşturabilir. Hatta doktor anevrizma teşhisini koyduktan sonra da hasta çok zaman hastalığın ciddiyetini tam anlamaz.

Anevrizma-atardamar duvarlarının incelmesi ve uzaması sonucunda atardamarların şişmesidir. Anevrizma çoğu zaman doğuşta olur. Yeni doğmuş bebeklerde bu kusur bilinmez ve çocuk normal büyür. 

Aşağıdaki Damar hastalıkları da anevrizmanın oluşmasına neden olur:

Hipertansiyon, ateroskleroz (damar sertliği), firengi (sifiliz), bundan başka bu hastalığın risk faktörlerine kan damarlarının yaralanması ve enfeksiyon kapması da aittir. Çoğu zaman anevrizmayı tesadüfen röntgen muayenesi zamanı tespit ederler. Hastalık tespit edildiği an acil tedaviye başlamak lazımdır. Anevrizmanın patlaması kan akmaya sebep olur ve çoğu zaman ölümle sonuçlanır. Anevrizmanın patladığı an hasta ağrı hisseder ve tansiyon hızlıca inmeye başlar. 

Maalesef hastalığın teşhisi konulduğunda bile bazı ülkelerin hükumeti hastalığı ciddiye almaz ve gerektiği ilgiyi vermezler. ABD'de her yıl bu hastalıktan çok sayıda insan hayatını kaybediyor (24000). Bununla birlikte bu hastalıklarla savaşmak için  500.000 ve 1.4 milyar dolar ayrılır. Anevrizmanın patlaması bazı meşhur insanların hayatına son vermiştir: Albert Einstein, Charles de Gaulle, Andrey Aleksandroviç Mironov vs. Anevrizma daha çok 50 yaştan sonra kazanılan bir hastalıktır. Gençlerde ise otomobil kazaları sonucunda yaranan travma ve tehlikeli spor çeşitleri ile uğraşanlarda rastlanır. 

Aort Anevrizması

Beyin anevrizması kadar tehlikelidir. Anevrizma, damarın farklı kısımlarında oluşur. Bu zaman aort duvarının ölçüsü normalden iki kat daha genişler. Bu teşhis bir yıl içerisinde 500.000 insana koyulur, sonuçlara göre başka sebeplerden hayatını kaybeden insanların %7'de de anevrizma tespit edilir. 

Hastalığın son aşamalarında hastalar vücutlarının bu veya diğer bölgelerindeki ağrıdan şikayetçi olurlar. Aortun anevrizmasının da yerleşmesine göre türleri var: göğüs kısmının, aort kavisinin, karın kısmının. Aort kavisinin anevrizmasının niteliklerinden biri onun travmadan 20 yıl sonra gelişmesidir. Karın kısmının anevrizmasını teşhis etmek için çok zayıf hastalar ellerini karınlarına koyarak ağrını hissedebilirler. Eğer anevrizma omurga beyninin sıkıştırırsa ağrı çekilmez olur.

Baş Beyin Anevrizması

Daha tehlikeli ve en çok rastlanan türüdür. Hastalık beyin atardamarlarının yerel genişlemesi ile nitelendirilir. Kan akma sonucunda keskin ağrı olur ve insan hafızasını kaybediyor. %50 hastalar hayatını kaybeder, hayatta kalanlar ise engelli olur. 

Periferik Damarların Anevrizması

Hastalar ellerde ve ayaklarda olan sert ağrılardan şikayetçi olurlar.

Kalp Anevrizması

Kalp duvarının torba şeklinde kabarması ile nitelendirilir. Kalp anevrizması kalp krizinden hemen sonra oluşur. Bu hastalık kalp krizi geçirmiş insanların %5-%20'de gözlemlenir.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.