Adet Öncesi Gerginlik Sendromu

Adet döngüsünün genelde hep aynı dönemlerde gelişen ve sonrasında gerileyen mevcut testlerle ve görüntüleme yöntemleri ile tespit edilen, fiziksel, davranışsal ve psikolojik sıkıntılara neden olan bir durumdur.

Fiziksel yakınmalar karında şişkinlik, göğüslerde gerginlik, dolgunluk, hassasiyet, baş ağrısı, eklem kas ağrısıdır. Yakın dönemli çalışmalara göre kullanılan tanı yöntemine bağlı değişmekle birlikte şiddetli adet öncesi gerginlik sendromu hanımların %12-30'unda saptanmaktadır. Hastaların %5-8'inde orta dereceden şiddetliye günlük aktivite kaybı ve bozulmuş ikili ilişkilere neden olabilmektedir. Geriye dönük çalışmalarda birçok kadın adet öncesi gerginlik sendromu başlangıcını 10'lu yaşlarda gördüklerini belirtmişlerdir.

 Çoğu kadın klinik olarak bulguların ortaya çıkmasından sonra 10 yıl kadar uzun bir süre geçmesine rağmen tedavi için araştırma yapmamaktadır. Kesin nedeni bilinmemekle beraber hemen hemen yumurtlamayı ve hatta yumurtlamamayı takiben gelişen hormonal değişiklikler sonucu geliştiği düşünülmektedir. Adet öncesi gerginlik sendromu olan kadınlar hormon seviyeleri normal olmalarına rağmen hormonal dalgalanmaya daha hassastırlar. 

Hormonal değişikliklere duyarlı olan kadınlarda belirtiler puberte döneminde başlar, adet öncesi artar, gebelik boyunca belirgin olarak iyileşir ve doğum sonu kötüleşir. Bu kişilerde adet öncesi depresyon, doğum sonrası ve menopoz sonrası depresyon hormonlara bağlı 3 çeşit duygu durum değişikliği görülebilir. 

Rahim ve yumurtalıkların alınması ameliyatı sonrasında da belirtiler ortadan kalktığından çoğu hasta adet öncesi gerginlik belirtileri yerine  menopozda yaşanan gece terlemesi ve ateş basması belirtilerini tercih eder. 

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.