Zencefilin Kadın Hastalıklarına Yararı

Bir çok insanın tadını beğenmediği zencefilin faydalarını saymakla bitmez. Zencefil dünyanın her yerinde tüm mutfaklarda sık sık kullanılan baharattır. Zencefil şifa niyetine baharat, çay ve direk yenilen gıda gibi farklı şekillerde tüketilir. Zencefil daha çok kök halinde iyi etki eder. Toz halinde kullanılması önerilmiyor. Çünkü toz halindeki ürüne farklı katkılar ilave edilebilir. Zencefil doğal antibiyotik gibi kullanılır. Şimdi de faydalarına göz atalım.

1. Sancılı adet döneminde ağrıları hafifleştirir. 

Zencefil adet ağrılarının geçmesi için uzun yıllardan beri kullanılan ve doğal bir ağrı kesici olarak kabul görmüş. Bununla birlikte adet öncesi gözlemlenen yorgunluk ve halsizliğe iyi gelir. Düzensiz adeti dengelemeye yardımcı olur.

2. Cinsel hissi artırır.

Zencefilin aynı zamanda afrodizyak etkisi de var. Zencefil cinsel gücü artıran yöntem olarak kullanılır. özellikle de erkekler çocuk sahibi olabilmek için bu baharattan sık sık kullanırlar. Zencefilden Osmanlı döneminde padişahların kullandıklarına dair kanıtlar da var.

3. Kas ağrılarına faydalıdır. 

Zencefil ezilerek ağrıyan kasın üzerine konur, kas ağrılarını hafifleştirir ve süreci hızlandırır.

4. İltihabı önler.

Zencefil iltihabı olan insanlara ilaç gibi faydalıdır. Özellikle kemiklerde yaranan enfeksiyonların ve yaşlandıkça ortaya çıkan eklem ağrılarının azalmasına etki eder.

5. Astım hastalığının ilacıdır.

Zencefilin astımı önlediği son yıllarda yapılan araştırmalarda kanıtlanmıştır. Astımın tedavisinde kullanılan en etkili doğal yöntemdir. 

6. Mide bulantısını önler.

Zencefil mide bulantısını önlemek için en uygun yöntemdir. özellikle hamileler mide bulanmalarını önlemek için az miktarda zencefil yer veya çayını içebilirler. 

7. İshal durumunda yardımcı olur.

İshal olan kişinin bir bardak zencefil çayı içmesi veya yemeği önerilir. Aynı zamanda ishalle birlikte vücudun kaybettiği suyu da dengelemeye yardımcı olur. 

8. Direnci güçlendirir. 

Zencefil grip ve üşütme gibi rahatsızlıklarda terlemeye yardımcı olarak hastalığı önler. Özellikle bal ve zencefil birlikte tüketilirse daha çok etki eder.

Zencefilden ceviz kadar kesilir. Küçük küçük doğranıp üzerine kaynar su ilave edilir ve demlenir. Gün boyu 1-2 bardak içilir. Bu kür hem de yağ yakıcı özelliğe sahiptir. 

Bal, ceviz, üzüm kurusu, tarçın ile zencefil hazırlanıp günde 1 şeker kaşığı sabah-akşam yenir. 

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.