Yoga Nedir?

Yoga, zihin ve bedeninizle çıkacağınız bir yolculuktur.

     Yoga, Hindistan’da ortaya çıkan fiziksel, zihinsel ve ruhsal bir uygulamadır. Yoga,yaparken pozlar ve meditasyon aracılığıyla zihin ve ruhta sükunete ulaşmayı sağlamaya çalışır. Fiziksel olarak uygulansa da sağladığı faydalar zihinsel ve ruhsal etki gösterir. Yani yoga, zihin ve bedeninizle çıkacağınız bir yolculuktur. Yoga için “yolculuk” benzetmesi yapılır çünkü yoga öğretisinde öğrenciler belirli aşamalardan geçerler.

    YAMA: Sekiz adımdan oluşan yoga yolculuğunun ilk adımı olan ve geri çekilme olarak da  bilinen yama, zarar vermemek, doğruluk, çalmamak, nefsi kontrol etmek gibi evrensel ahlaki disiplinlerden oluşur.

    NİYAMA: İkinci basamak olan Niyama kişisel disiplini işaret eder. Gözlem olarak da bilinen Niyama saf olmak, şükretmek, okuma ve hatırlama gibi disiplinleri barındırır.

   ASANA: Yoga duruşu veya yoga pozu anlamına gelen Asana, üçüncü basamağı oluşturur.

   PRANAYAMA: Dördüncü basamak ise nefesle ilgili.Nefes, yogada yaşam enerjisi olarak kabul edilir. Pranayama basamağı nefesin, yani yaşam enerjisinin farkındalığını içerir.

   PRATYAHARA: Tecrit olarak da bilinen beşinci yoga basamağı Pratyahara, duyguları veya duyu organlarını geri çekmek anlamına gelir.

   DHARANA: Bu basamak konsantrasyon ve odaklanma ile ilişkilendirilir. 

  DHYANA: Yoga yolculuğunun yedinci basamağı olan Dhyana meditasyon olarak da adlandırılan bir aşama.

  SAMADHİ: Son basamak, yani aydınlanma adımına Samadhi adı veriliyor. Özgürleşme olarak da bilinen bu basamakta meditasyon nesnesi ile bilincin birleşmesi hedeflenir. 

   Yoga nefesinizi, bedeninizi ve zihninizi kullanarak, kendinizi birleştirmenin basit bir süreci. Bu nedenle yogaya başlamadan önce olumsuz düşüncelerinizden arının ve sadece rahatlayın.

   Her tekniği doğru bir şekilde yapabilmeniz için bir yoga eğitmeniyle başlamak en iyisi. Böylece yoga duruşlarını doğru bir şekilde öğrenip, olası incinme ve yaralanmaları önlemiş olursunuz.

Yoga yaparken en rahat kıyafetlerinizi giyin.

Yoga yapmak için sabahın erken saatleri en uygun vakit olsa da, sabahları programınıza uygun değilse, günün herhangi bir saatinde de düzenli olarak yapmaya çalışabilirsiniz. 

   Yoga yaparken nerede olursanız olun mutlu olun ve kendinizi yoga sınıfındaki diğer öğrencilerle karşılaştırmayın. Her vücut tipinin benzersiz olduğunu ve farklı insanların farklı seviyelerde olabileceğini unutmayın. Bazıları belirli bir yoga duruşunu kolayca yapabilirken, diğerlerinin biraz daha fazla zamana ve  pratik yapmaya ihtiyaçları olabilir. Bu nedenle, kendinizi baskı altında hissetmeyin ve kendinizi aşırı tüketmeyin. Yoga duruşlarında esnekliğiniz ve verimliliğiniz düzenli uygulamalarla gelişecektir. Antrenmanın ilk günlerinde kaslarda bir miktar ağrı hissederseniz, endişelenmeyin. Yemekten en az  2-3 saat sonra yoga yapmak önerilir. Ayrıca, yoga uygulamanız sırasında vücuttan atılan toksinleri temizlemenize yardımcı olacağı için, gün içinde en az 2 litre su içmeniz tavsiye edilir.