Bir Beyin Cerrahının Gözünden Ye-me Terbiyesi

"Ye-me Terbiyesi", yemenin ve yememenin hayatımızla nasıl bütünleşmesi gerektiğini ifade eder.

Yemek, bir alışkanlıktır; yemek, hayata bakışınızdır; yemek, bir tercihtir. Ve bu tercihler zamanla olgunlaşma süreci yaşarlar.

Yemek, sadece karın doyurmak için yerine getirilen bir ritüel değildir. Yemek, bir çoşkudur; yemek, bir sosyalizasyondur; yemek, bir kültürdür.

Bu nedenle, hayatın sizi duble burgerli, kızarmış patatesli, kolalı bir yola mı; yoksa bademli, hellim peynirli bir salata menüsüne mi yönlendireceği, aldığınız terbiye ile şekillenir. Diğer her terbiye gibi yemek ye-me terbiyesi de, öncelikle ailede başlar.

Bu kitaptaki temel hedef, ye-me terbiyesi ile önce yediklerimize düzen getirme ve böylelikle sağlıklı bireyler olarak hayatımıza devam edebilme yetisini kazanma olarak belirlenmiştir

Yeme Terbiyesi

Ne Yiyoruz Ve Ne İçiyoruz ?

Yılda dört mevsim ve her mevsimde yenebilecek ortalama bir düzine meyve-sebze vardır. Karpuz için daha önce verilen örnek, bütün gıdalar için uygulanabilir. Bunu yapabilirsek, süper diyet programlarına ihtiyaç duymayan, kendi göbeğini kendi kesebilen bireyler haline gelebilir ve böylelikle kendi ye-me terbiyesinden size daha faydalı olmayacaktır.

 

Satın Al