Bilinmeyen Yönleriyle 4 Önemli Gıda

Faydası saymakla bitmeyen bu gıdaların bilinmeyen yönleri.

Mucize Gıda Bal

       Uzmanlar kolestrolünü düşük tutmak isteyenlere sebze ve meyve yemelerini salık veriyorlar. Bu gibi alışkanlığı olmayanların ise bal yiyebileceklerini de sözlerine ilave ediyorlar. Balda, elma, muz, portakal ve çilekte olduğu gibi bol miktarda antikanserojen madde bulunduğuna dikkati çeken araştırmacılar,koyu renkli balda bu maddenin daha fazla olduğunu belirtiyorlar.

Balık Zihni Açar

       Balığın içinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde zihin açılarak hafıza kaybı ve unutkanlık oranı azalır. Haftada 2 kere balık tüketenlerin tüketmeyenlere oranla çok daha etkin bir hafızaları bulunuyor.Yapılan araştırmalara göre balık tüketen bireyler % 50 daha az kalp hastalıklarına yakalanıyor. Kandaki yağ düzeyinin dengelenmesini sağlayan Omaga – 3 kalp krizi risklerini de önleme etkili.Cilt ve saç sağlığında büyük önem taşıyan Omega – 3 yağı saçların sağlıklı olmasını sağlarken cilt hastalıklarından sedefe yakalanma riskini azaltıyor.

Cildiniz için Yeşil Çay

    İçeriğindeki enerji veren maddeler sayesinde cildiniz canlı ve sağlıklı bir görünüm kazanabilir. Suyu kaynatıp içine 4 çay kaşığı yeşil çay yaprağı(Bulamazsanız poşet yeşil çayda kullanabilirsiniz) ve 1 çay kaşığı nane yaprağı atın. 10 dakika kaynattıktan sonra süzün ve soğumaya bırakın. Elde ettiğiniz bitkisel suyu,duş aldıktan sonra yüzünüze,boynunuza ve göğsünüze sürün. Cildinizin ferahladığını hissedeceksiniz.

Mide Dostu Yoğurt

       Eğer her gün bir kase yoğurt yerseniz hastalanma riskinizi yarı yarıya indirmiş olacaksınız. Midenizin ve bağırsaklarınızın dostu olan yoğurt, B1, B2, A ve C vitaminlerinin yanında fosfor, kalsiyum potasyum, magnezyum ve demirden zengin bir besin. İçeriğindeki laktik asit bağırsakların sindirim işlevini hızlandırıyor.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.