Anne Sütünü Artıran Yiyecekler

Emzirme döneminde, anne sütünü artıran yiyecekler, anne sütünü artıran içecekler, süt artırıcı çaylar ve dahası için önemli bilgilere yazımızdan ulaşabilirsiniz.

1. Anne sütünü artıran yiyecek ve içecekler

Anne sütünü artıran yiyecek ve içecekler

   Anneler doğum yaptıktan sonra, hatta öncesinde bile, bebeğimi doyurabilecek miyim? Acaba sütüm olacak mı? Gibi endişeler içinde  olurlar. Bebeğini emzirirken, anneler acaba sütüm yetiyor mu diye düşünürler, formül mamalarda olduğu gibi herhangi bir ölçü ile miktarı göremedikleri için, bir rahatsızlık hissedebilirler.

    Ancak anne vücudu, bebeği için süt üretimini yapmaktadır ve bebeğiniz anne sütünü aldıktan sonra, oldukça faydalı ve sağlıklı beslenmiş olacaktır. Bebeğiniz bazen az,  bazen daha fazla anne sütü alabilir, daha gazlı olabilir ve içtiği sütü çıkarıyor da olabilir. Anneler bu ve benzeri durumların kendilerinden kaynaklı olduğunu düşünürler. Fakat bu durumların sebebi sadece anne sütü kaynaklı değildir.   Anne sütünün az olduğu dönemler, geçişler olabilir özellikle lohusalık döneminde     anne sütünü artıran yiyecekleri tüketerek daha fazla süt üretimini sağlayabilirsiniz. Anne sütünü artıran yiyecek ve içecekler, sizler için sunulmuştur. Çemen Otu Tohum, Rezene, Dereotu, Siyah Susam, Kimyon, Arpa, Fesleğen, Yeşil Sebzeler, Kırmızı ve Turuncu Sebzeler, Sarımsak, Yulaf, Yağlar , Kaynatılmış meyve suları (kompostolar), öneri olarak sunabileceğimiz besinler içindedir.

2. Çemen otu tohumu

Çemen otu  tohumu

2 hafta boyunca düzenli olarak tüketildiğinde anne sütünü artırdığı bilinmekte fayda sağlamaktadır.

3. Rezene

Rezene

Anne sütünün salgılanmasında, son derece önemli olan östrojen ve prolaktin üretiminin artmasını sağlar buda anne sütünde artışa sebebiyet verir.

4. Fesleğen

Fesleğen

Sindirim sistemi üzerinde sakinleştirici bir etki meydana getiren fesleğen anne sütü üretiminde de katkı sağlamaktadır. Çay olarak tüketilebilir, süt artırıcı çaylar olarak kullanılabilir.

 

5. Dereotu

Dereotu

Anne sütü artırıcı olan dere otu hormonel değişikliklere yardımcı olacaktır.

6. Kimyon

Kimyon

Annenin özellikle doğum sonrasında, güçlenmesini sağlayacak olan kimyon, demir bakımından zengindir. Süt üretiminde fayda sağlamaktadır.

7. Diğer Besinler

Arpa, emzirme döneminde anne sütünün kalitesini artırır. Ancak fazla tüketilmemelidir.

Yeşil Sebzeler, yeşil sebzeler vitamin ve mineraller bakımından oldukça zengindir, laktasyonu artırıcı etkisi vardır, ve dengeli tüketimle anne sütünü artırabilir.

Kırmızı ve Turuncu Sebzeler,  karoten bakımından zengin olan sebzeler, anne sütü kalitesini artıracaktır.

Sarımsak, annenin iştahı üzerinde olumlu etki meydana getirecek olan sarımsak, anne sütünün kalitesi üzerinde etkilidir.

Yulaf, oldukça besleyici bir besin türüdür, anneler içinde fazlasıyla önemlidir.

Yağlar, sağlıklı yağların tüketimi,  anne sütü üretimi içinde kalitesi içinde fayda sağlayacaktır.

Kaynatılmış meyve suları (kompostolar), meyveler üzerindeki yararlı,vitaminleri bulundurduğu ve şekerli yapıldığı için anne sütünü artırıcı etki meydana getirmektedir.

 Emzirme döneminde olan anneler için yapılan araştırmalar ve deneyimler sonucunda oluşturulan bu yiyecekler sizlere örnek olarak sunulmuştur. Emzirme döneminde dengeli beslenme, sağlıklı beslenme oldukça önemlidir. Anne sütü artırmaya en çok etki edecek içecek ise, sudur. Emzirme döneminde ve lohusalık döneminde, fazla su tüketimi en önemli faydalardandır.

                                                                                      Kaynak :      Annembilio.com

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

ANNE SÜTÜ